Důchodce posedlý nakupováním podváděl prodejce. Hrozí mu až osm let

- Aktuality autor: Alina Holušová

Protřelý pětasedmdesátiletý podvodník z Břeclavska skončil v rukou policie kvůli neoprávněným bankovním převodům. Senior nakupoval auta a další věci, na které neměl peníze. Škoda, kterou způsobil, by mohla přesahovat dva miliony. Důchodci hrozí až osm let vězení. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Na účtu neměl žádné peníze, rodinný dům měl exekučně obstavený a bydlel u starších žen, s nimiž se seznamoval na inzerát. Před nimi se tvářil, že je finančně dobře zajištěný, jak uvedla mluvčí policie Petra Vedrová.

Při nákupu aut či elektroniky se vždy s prodejcem domluvil, že kupní částku uhradí bankovním převodem. Spolu pak zašli do banky, kde přímo před ním vypsal příkaz k úhradě a pak jej vhodil do samoobslužného boxu. Senior dostal zboží a prodávající čekal na peníze. Banka ale peníze nepřevedla, protože neměla z čeho.

Účet seniora byl na nule. "Na internetu si pak muž našel neexistující firmy, zjistil si čísla jejich bankovních účtů a ty vpisoval na své příkazy k úhradě. Ani v těchto případech se žádné platby prodávajícím samozřejmě neuskutečnily," uvedla mluvčí.

Důchodce takto vypsal od počátku letošního roku 33 bankovních příkazů k úhradě, které byly neoprávněné. Střídal jedno auto za druhým, a to například značek BMW, Hyundai, Opel nebo Renault.

"Obvykle se mu po několika dnech ozval prodejce vozu, že za něj nedostal zaplaceno. Senior tedy auto vrátil a u jiné firmy si hned pořídil, opět na krátký čas, další vůz," uvedla Vedrová.

Muž takto koupil i notebook. Přízeň jedné ze svých přítelkyň se snažil získat tím, že ji převede na její účet peníze. Chtěl si dokonce koupit dům, za nějž se neoprávněným bankovním převodem pokusil uhradit zálohu 70 tisíc korun. V minulosti byl již za podvody trestán. Nyní je stíhán na svobodě.

Tagy: policie Česko podvod banka důchodce ČR bankovní převod

Zdroje: ČTK