Babiš přispěl do Zemanova prasátka na státní dluh půl milionem

- Aktuality autor: Alina Holušová

Ministr financí Andrej Babiš dal do kasičky na státní dluh, kterou prezident Miloš Zeman zřídil loni, půlmilionový příspěvek. Sám Zeman přispívá do svého fondu každý měsíc 60 tisíci, ani s Babišovým štědrým příspěvkem se zdaleka nepřiblížil skutečné částce státního dluhu, který činí téměř 1,7 bilionu korun. V Zemanově prasátku jsou v současné době řádově miliony. 

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

"Nemůžu jako Zeman přispívat z platu, ten už jde celý na fond rodičů samoživitelů. Dám proto na sbírku jednorázově 500 tisíc korun, jinak mi to bude prezident vyčítat. Měl by také vyzvat všechny naše porevoluční politiky, kteří nás zadlužili, aby přispěli," uvedl Babiš, který patří k nejbohatším Čechům. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes Babišovo rozhodnutí přispět do prezidentského fondu na splácení státního dluhu přivítal. Nepotvrdil však, zda ministr financí již peníze poslal. Na kontě fondu se podle něj částka objeví až po týdnu od zaslání.

Vlastník agrochemického holdingu Agrofert Babiš v neděli na Twitteru napsal, že za loňský rok zaplatí na daních jako fyzická osoba 39 milionů korun. Firmy, které Babiš vlastní, pak zaplatí dalších 608 milionů korun. "Na státní dluh jsem tím přispěl, dám i na Zemanovu sbírku," napsal Babiš.

K tomu, aby přispěl na sbírku na umoření státního dluhu, Babiše minulý týden vyzval prezident Miloš Zeman. Hrad v pátek zorganizoval dražbu velikonočních předmětů, ze které fond získá 2,237 milionu korun.

Babiš pak uvedl, že Zemanova sbírka zatím vynesla peníze postačující na splacení částky, o kterou dluh na úrocích vzroste za 37 minut. Státní dluh nyní dosahuje 1,683 bilionu korun.

Za peníze, které fond vybere, chce Zeman koupit státní dluhopisy, které vedení fondu prý znehodnotí a předá Babišovi.

Tagy: babiš zeman fond dar státní dluh příspěvek

Zdroje: ČTK