Babiš hrozí Havlíčkovi kvůli lithiu. Sněmovna kauzu projedná na mimořádné schůzi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 10. 2017 14:53) - Aktuality autor: šar

Sněmovnu čeká příští pondělí mimořádná schůze kvůli kauze lithia, před volbami se tak sejde ještě jednou. Také Senát se tuto středu v podvečer v rámci své řádné schůze pravděpodobně bude případem těžby lithia v Česku zabývat. O projednání požádala opoziční ODS a podpořit to chce také předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD), jak v pondělí oznámil na Facebooku

Ministr Havlíček čelí obvinění ze strany Andreje Babiše

Ministr Havlíček čelí obvinění ze strany Andreje Babiše,zdroj: CNC_Jakub Poláček / CNC / Profimedia

"Podpořím záměr zařadit ve středu na plénum Senátu bod týkající se záležitosti zamýšlené těžby lithia, a to zejména proto, aby se objasnila celá geneze této problematiky a projednal další možný vývoj," uvedl Štěch. Jednání by se měl podle něj zúčastnit také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sociální demokraté podle jejich předsedy Milana Chovance chtějí projednání kauzy uspíšit vzhledem k tomu, že KSČM a ANO si kvůli tomu vyžádali mimořádnou schůzi sněmovny.  "Vyvrátíme veškerá lživá obvinění hnutí ANO, veřejnost tak dostane možnost dozvědět se, kdo je skutečným viníkem," uvedl.

Předseda sněmovny Jan Hamáček novinářům řekl, že se poslanci sejdou 16. října odpoledne. Sněmovní schůze se kvůli nynější opravě hlavního jednacího sálu uskuteční v zasedacím sálu klubu sociální demokracie  v jiné budově dolní komory ve Sněmovní ulici. V náhradním sálu není hlasovací zařízení, hlasy tak budou muset sčítat skrutátoři. Podle Hamáčka jde ale o jediný problém.

Předseda ANO Andrej Babiš v uplynulých dnech označil memorandum o těžbě lithia, které s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD), za krádež za bílého dne. Ministra vyzval k odstoupení a na pondělní tiskové konferenci uvedl, že pokud Havlíček memorandum nevysvětlí, sám na něj podá trestní oznámení. "Z toho se nevykecá. To memorandum je skandální," uvedl Babiš. Dokument se podle něj navíc netýká jen lithia, ale i dalších surovin.

Podle ČSSD byl však postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jehož úřad letos prodloužil australské firmě povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR. Brabec namítá, že licenci neprojednával a že ji prodloužil v souladu s geologickým zákonem místně příslušný úředník.

Memorandum o porozumění podepsal Havlíček minulé pondělí, o víkendu pak odmítl, že by dokument znamenal pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic. Jde podle něj o nezávazné ujednání, ze kterého pro stát nevyplývají žádné závazky ani povinnosti. Podle Babiše nebo některých komunistických představitelů hrozí na základě memoranda ČR mezinárodní arbitráž. Podle Babiše má těžbu obstarat státní podnik.

Obviňováním ČSSD a Havlíčka se podle Chovance Babiš pouze snaží vyvolat umělou kauzu, která má zakrýt jeho problémy. Chovanec také citoval z dopisu Brabce k plánovanému memorandu, ve kterém ministr uvádí, že dohoda je jedním ze správných kroků, které otvírají prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud, úpravě této suroviny i umístění zpracovatelských i finálních výrobních kapacit v Česku.

"Hnutí ANO šíří kolem těžby lithia spoustu lží a polopravd, proto považujeme za důležití probrat celou věc na parlamentní půdě," uvedl.

"Zatímco Brabcovo ministerstvo, vedené ANO, v tichosti umetalo cestu k těžbě pro australskou firmu, Havlíček se snaží pro ČR zachránit, co se dá," uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou EMH vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Základní informace o připravované těžbě lithia v ČR, která se stala předmětem sporů mezi politiky, zejména ČSSD a hnutí ANO:

  • Spory vypukly minulý týden poté, co ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) 2. října podepsal se společností European Metals Holdings (EMH) memorandum o porozumění, týkající se možné těžby lithia na Cínovci. Na místě nyní provádí průzkum na základě licence, udělené v roce 2010 a letos ministerstvem životního prostředí prodloužené, společnost Geomet, která patří od roku 2012 Australanům. Podpis memoranda krátce před volbami vzbudil pozornost politiků.
  • Už 3. října prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje řekl, že v těžbě lithia by se měl angažovat státní podnik. Byla by to podle něj záruka, že prostředky zůstanou v ČR. O den později ministerstvo průmyslu zveřejnilo obsah dokumentu, který obsahuje tři okruhy dohody - závazek "maximalizovat možnosti" dalšího zpracování lithia v ČR, vůli spolupracovat s českými vědci na nejúplnějším zpracování rudy a možnost, že se stát kapitálově zapojí do těžby.
  • Opoziční komunisté přišli ve čtvrtek 6. října s požadavkem na svolání mimořádné sněmovní schůze k těžbě lithia. Podpořili je v tom i poslanci ANO, k žádosti se připojili také někteří poslanci ČSSD a SPD. Ostře se o memorandu vyjádřil předseda ANO Andrej Babiš, který je označil za "krádež ČSSD za bílého dne". Podle volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka ale postupoval ministr Havlíček v rámci toho, co umožnily předchozí kroky mistra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).
  • Spory kolem memoranda trvaly i o víkendu, kdy předseda ODS Petr Fiala navrhl, aby se věcí zabývala středeční schůze Senátu; dnes tuto myšlenku podpořili i sociální demokraté. Ministr Havlíček v neděli 8. října odmítl tvrzení Babiše a některých komunistů, že na základě dokumentu hrozí mezinárodní arbitráž. Memorandum podle něj neznamená pro ČR závazky. Dnes šéf ANO vyzval Havlíčka, aby podal uspokojivé vysvětlení, nebo odstoupil. Ministr svolání mimořádné schůze sněmovny považuje za předvolební kampaň, je ale připraven vystoupit a vysvětlit historii zájmu těžařů o těžbu lithia v ČR.
  • K věci se vyjádřila i firma Geomet, která se dnes distancovala od podle ní předvolebních debat s tím, že chce diskusi udržet v odborné rovině.
  • O tom, že se v Krušných horách se nacházejí zásoby lithia, se ví desítky let, význam suroviny ovšem začal stoupat teprve v posledních dvou dekádách, kdy se lithium stalo součástí stále rozšířenějších baterií. S tím také roste cena suroviny (ještě v roce 2000 to bylo kolem 2000 dolarů za tunu uhličitanu lithného, nyní se prodává až desetkrát dráž) a vyplatí se i těžba, která by ještě před několika lety nedávala ekonomický smysl. V ČR je podle odhadů tři a šest procent celosvětových zásob kovu.
  • Společnost Geomet, kterou před deseti lety založila skupina českých geologů, se původně na Cínovci zabývala možným využitím jiných kovů, například cínu nebo wolframu. Ty se na místě těžily až do roku 1990, poté už se ale dobýváni nevyplatilo. Se stoupající cenou lithia Geomet, jenž před pěti lety koupili Australané, zaměřil většinu své pozornosti právě k tomuto kovu. "Obrat nastal ve chvíli, kdy Elon Musk označil lithium za nový benzin," řekl spoluzakladatel firmy Otto Janout.
  • Kromě Geometu, který se chystá na hlubinnou těžbu a podle staršího vyjádření chce mít do poloviny roku 2018 připravenu studii proveditelnosti (těžit se má začít v roce 2022), se získáváním lithia zabývá také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Kov chce získávat z povrchového odkaliště po starší těžbě rud na Cínovci. Tento způsob těžby má trvat pět až šest let a firma již má pro ložisko všechna potřebná povolení.

Tagy: Senát ČR Česko domácí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL Nerostné suroviny Poslanecká sněmovna ČR společnosti a firmy kauza lithium

Zdroje: ČTK