Dnes je úterý 3. října 2023., Svátek má Bohumil
Počasí dnes 13°C Polojasno

Aktualizováno: Armáda USA sestřeluje neznámé objekty ostošest: Další to schytal nad Huronským jezerem

Aktualizováno: Armáda USA sestřeluje neznámé objekty ostošest: Další to schytal nad Huronským jezerem
Americké vojenské letectvo hlídkuje nad Aljaškou - ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Americká armáda v neděli sestřelila nad Huronským jezerem neidentifikovaný objekt. Za poslední tři dny je to nad Severní Amerikou už třetí „neznámý objekt“, který armáda sestřelila. Minulý týden pak Američané sestřelili u pobřeží Jižní Karolíny čínský balon, který Washington označil za špionážní.

„Objekt sestřelili piloti amerického letectva a Národní gardy,“ uvedla na twitteru kongresmanka za stát Michigan Elissa Slotkinová. „Všechny nás zajímá, co to bylo za objekt a jaký je jeho účel,“ dodala. Američtí činitelé, kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity, odmítli uvést podrobnosti o vzhledu neznámého objektu.

Likvidaci létajícího objektu podle zdrojů agentur nařídil americký prezident Joe Biden z preventivních důvodů a na doporučení vojenského velení. Podle Pentagonu objekt představoval hrozbu „kvůli svým potenciálním sledovacím schopnostem“ a letěl v blízkosti citlivých amerických armádních lokalit.

Podle informací stanice CNN měl sestřelený objekt tvar osmiúhelníku, letěl ve výšce asi 6000 metrů nad zemí a chystal se přelétnout nad Huronským jezerem, když byl zneškodněn. Úřady ho poprvé zaregistrovaly v sobotu večer nad Montanou.

Americký Federální úřad pro civilní letectví (FAA) před dnešním zásahem armády omezil provoz nad nedalekým Michiganským jezerem, krok zdůvodnil potřebou národní obrany. Omezení letového provozu pak oznámila na kanadské straně Velkých jezer také Ottawa. Podobná omezení nařídily úřady i před obdobnými zásahy armádního letectva v minulých dnech.

Severoamerický vzdušný prostor v posledních dvou týdnech tak narušily už čtyři létající objekty. Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila na pokyn prezidenta Bidena čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Tento týden v pátek sestřelil americký stíhací letoun nad Aljaškou neidentifikovaný objekt a v sobotu kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení neidentifikovaného objektu nad kanadským teritoriem Yukon.

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by neidentifikované objekty sestřelené nad Aljaškou a Kanadou měly souvislost s čínským balonem sestřeleným dříve. Zdá se ale, že bezpečnostní činitelé zůstávají v pozoru, upozornila stanice CNN. Tiskové oddělení Rady Bílého domu pro národní bezpečnost v neděli uvedlo, že dva sestřelené objekty nad Aljaškou a Yukonem vypadají jinak než zmíněný čínský balon a byly také mnohem menší.

Lídr demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer předtím v rozhovoru v televizi ABC řekl, že američtí činitelé se domnívají, že létající objekty sestřelené v minulých dnech nad Aljaškou a Kanadou byly balony. Také on zmínil, že byly menší než čínský balon z minulého týdne. Kanadský premiér v neděli uvedl, že týmy pátrají po válcovitém předmětu, aby ho mohly analyzovat a zjistit více o jeho účelu a původu.

Princip letu neidentifikovaných objektů nad USA není jasný

Není jasné, jakým způsobem se nejméně tři neidentifikované létající objekty, které americké letectvo v uplynulých třech dnech sestřelilo, drží ve vzduchu. Novinářům to řekl generál Glen VanHerck, který stojí v čele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) a severního velitelství. Dodal, že objekty z jistého důvodu nenazývá balony. Výslovně přitom ani nevyloučil, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru.

„Nedokážu kategorizovat, jakým způsobem se drží ve vzduchu. Mohl by to být balon plněný plynem uvnitř konstrukce nebo by to mohl být nějaký druh hnacího systému,“ řekl VanHerck.

Na dotaz, zda vylučuje, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru, VanHerck odpověděl: „Nechám to prověřit rozvědné a kontrarozvědné komunity. Nevylučuji nic.“ Generál dodal, že vojenské letectvo nadále vyhodnocuje každou hrozbu nebo potenciální hrozbu a snaží se ji identifikovat.

K poslednímu objektu sestřelenému v neděli nad Huronským jezerem u hranic mezi USA a Kanadou VanHerck řekl, že podle vyhodnocení expertů nepředstavoval fyzické ohrožení, ale jde stále o neznámý objekt, jenž po sestřelu pravděpodobně dopadl do kanadských vod. VanHerck se domnívá, že jde o vůbec první akci jeho velitelství proti létajícímu objektu.

K balonu sestřelenému 4. února Melissa Daltonová z ministerstva obrany prohlásila, že USA už o něm hovořily s Pekingem. Čína přitom několik dní žádosti o dialog odmítala. K posledním sestřelům objektů Pentagon poznamenal, že nic nenasvědčuje vetřelcům z vesmíru „nebo mimozemské aktivitě“. Určování objektů k sestřelení se podle Daltonové děje případ od případu.

Zástupkyně Pentagonu rovněž potvrdila, že čínský špionážní balon se lišil od ostatních objektů. Od odhalení čínského balonu podle ní Pentagon důkladněji zkoumá data z radarů.

Nad Čínou od loňska přeletělo více než deset amerických balonů, uvedl Peking

Americké výškové balony proletěly od loňského roku nejméně desetkrát čínským vzdušným prostorem. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Bílý dům reagoval prohlášením, že americká vláda neprovozuje balóny nad čínským územím.

Čína v neděli informovala, že se chystá sestřelit neznámý létající objekt, který byl pozorován u vod města Ž’-čao v pobřežní provincii Šan-tung.

„Od začátku loňského roku provedly americké výškové balony více než deset nelegálních průletů do čínského vzdušného prostoru bez souhlasu odpovídajících čínských úřadů,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin, který neposkytl žádné další podrobnosti a neuvedl ani, jestli se jednalo o vojenské, špionážní či jiné balony. Na dotaz, jak Čína na tato vniknutí do svého vzdušného prostoru reagovala, Wang odpověděl, že reakce byla „zodpovědná a profesionální“.

„Balóny nad Čínou neprovozujeme,“ reagoval ve vysílání televize MSNBC mluvčí Bílého domu v otázkách národní bezpečnosti John Kirby. Jeho kolegyně Adrienne Watsonová na twitteru doplnila, že jakékoli tvrzení o přeletech „sledovacích balónů“ USA nad Čínou je nepravdivé. Peking se podle ní snaží o „zmírnění škod“ v reakci na informace o vlastním „programu výškových sledovacích balónů“.

Ze tří létajících objektů, které v minulých dnech sestřelila americká armáda, se u jednoho ví, že šlo o balon z Číny, který byl podle Američanů určený ke špionáži. Čínská vláda naopak tvrdí, že se jednalo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu a kvůli silnému větru se odchýlil od své původní trasy.

Reakce Spojených států na balony nad jejich územím, která zahrnovala i odklad návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Pekingu, byla podle Číny přehnaná. „Americká strana by se v první řadě měla podívat sama na sebe, změnit své způsoby, nikoho neočerňovat a nesnažit se rozdmýchávat konfrontaci,“ dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Zdroje: