Dnes je pátek 2. června 2023., Svátek má Jarmil
Počasí dnes 23°C Polojasno

Další neidentifikovaný objekt sestřelen. Tentokrát pro změnu nad Kanadou

Další neidentifikovaný objekt sestřelen. Tentokrát pro změnu nad Kanadou
Justin Trudeau | zdroj: Profimedia

Kanadská a americká letadla sestřelila neidentifikovaný objekt nad severní Kanadou, oznámil dnes kanadský premiér Justin Trudeau s tím, že trosky blíže neurčeného předmětu budou nalezeny a prozkoumány. Trudeau řekl, že o celé záležitosti jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten o den dříve nařídil sestřelit podobný objekt nad Aljaškou.

Krátce před Trudeauovým oznámením velitelství protivzdušné obrany Severní Ameriky (NORAD) oznámilo, že zjistilo letící objekt ve vysoké výšce nad Kanadou. Další informace NORAD neposkytl.

Trudeau na twitteru napsal, že nařídil sestřelit neidentikovaný objekt, který narušil kanadský vzdušný prostor. Velitelství NORAD objekt sestřelilo nad Yukonem. Vzlétly kanadské a americké letouny a objekt úspěšně zasáhla americká stíhačka F-22. 

Tento objekt byl třetím, který v posledních dvou týdnech narušil severoamerický vzdušný prostor.

Bílý dům v pátek oznámil, že americká stíhačka sestřelila u Aljašky blíže neurčený objekt o velikosti malého osobního auta, který letěl ve velké výšce. Zásah nařídil prezident Joe Biden. Není jasné, komu letící předmět patřil. Další podrobnosti budou podle Washingtonu jasné po analýze zbytků.

Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se objekt nacházel ve výšce zhruba 12 000 metrů a mohl představovat nebezpečí pro civilní letadla. Trosky předmětu dopadly do amerických vod. Při sestřelení se objekt pohyboval u severovýchodního cípu Aljašky. Kirby uvedl, že ministerstvo obrany nemá poznatky o dalších podobných předmětech v americkém vzdušném prostoru.

Podle Kirbyho byl sestřelený objekt menší než čínský balon, který americké letectvo zničilo minulý týden. „Nevíme, kdo byl jeho majitelem, zda to byl nějaký stát, firma či fyzická osoba,“ uvedl mluvčí Bílého domu. Ani Pentagon nebyl dnes schopný určit původ létajícího předmětu. Další poznatky by mohla přinést analýza trosek, které se americké síly snaží vyzvednout. Zásah by měl být snazší než u čínského balonu, jelikož povrch je zmrzlý.

Předmět neměl pohon ani jiné prvky, které by mu dovolovaly měnit směr letu, a nejsou poznatky, že by ho někdo řídil, uvedl Pentagon. „Není nám zatím jasné jeho využití,“ řekl o předmětu Kirby. Není jasné, zda předmět nesl výzvědné vybavení. Letěl v nižší hladině než sestřelený čínský balon, který se pohyboval ve výšce zhruba 18 000 metrů, zmínil mluvčí Bílého domu několik rozdílů mezi oběma zásahy.

Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Peking sestřelení svého balónu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu. Podle USA byly čínské špionážní balony zpozorovány již dříve na pěti kontinentech a jsou součástí rozsáhlého rozvědného programu, který Čína vede roky.

Zdroje: