ANO tají před ČSSD jména svých ministrů. Až po referendu, vzkázalo

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Hru na schovávanou připomíná chování hnutí ANO před vnitrostranickým referendem sociálních demokratů o případném vstupu do společné vlády. Premiér v demisi Andrej Babiš totiž dnes veřejně potvrdil, že svým případným koaličním partnerům neprozradí, kdo obsadí ministerské posty za jeho stranu. Několik činitelů ČSSD totiž chtělo znát jména kvůli svému hlasování v referendu, které se bude konat příští týden. Babiš je ale chce napřed říct prezidentovi Miloši Zemanovi.

Andrej Babiš napřed míní prozradit jména ministrů prezidentovi Miloši Zemanovi

Andrej Babiš napřed míní prozradit jména ministrů prezidentovi Miloši Zemanovi,zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

"My určitě nezveřejníme jména ministrů. Jména ministrů řeknu nejdřív panu prezidentovi, jak je dobrým zvykem," řekl dnes Babiš.

Šéf hnutí ANO také uvedl, že se chce sejít s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, jehož strana by měla menšinovou vládu ANO s ČSSD tolerovat. Filip o víkendu po jednání širšího vedení KSČM řekl, že komunisté nemohou vládu podpořit, pokud v návrhu programového prohlášení zůstane závazek posilování zahraničních misí české armády.

"Samozřejmě KSČM o tom mluvila v minulosti, ale nevnímali jsme to až tak, jak to teď vypadá jako nějaký zásadní problém," řekl Babiš. S Filipem se chce potkat, "jakmile bude čas". Schůzku s premiérem v demisi kvůli problematice zahraničních misí avizoval i Filip, chce s ním řešit i další výhrady, které komunisté k programovému prohlášení mají.

Sociální demokraté o víkendu oznámili, že zajištění podpory pro menšinovou vládu má na starosti hnutí ANO jako vítěz voleb. ANO podle nich také uzavře dvoustrannou dohodu s KSČM o toleranci vlády, ČSSD ji podepisovat nebude. Takový postoj ale kritizoval bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec, podle něj by tak sociální demokraté ručili za dohodu, kterou by vůbec neznali. To, že by smlouvu podepsalo pouze hnutí ANO, označil za pokus obejít Bohumínské usnesení, které ČSSD přijala v 90. letech a které jí zapovídalo spolupráci s KSČM na vládní úrovni.

Tagy: ČSSD Česko domácí hnutí Ano česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK