ANO suverénně ovládlo krajské volby. ČSSD je těžce na ústupu
8. 10. 2016 – 19:12 | Zpravodajství | art

Krajské volby jasně ovládlo hnutí ANO vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Zvítězilo v devíti ze 13 krajů, zatímco sociální demokraté v čele s Bohuslavem Sobotkou dokázali získat jen Jihočeský kraj a Vysočinu, byť dosud měli v krajích 11 hejtmanů. Přímý dopad na českou ekonomiku to podle analytiků mít nebude, může to ale vyhrotit napjaté vztahy mezi hlavními koaličními partnery.
Podle vyjádření vládních politiků i politologů výsledky voleb zřejmě neohrozí další existenci koaličního kabinetu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. S blížícími se volbami do Sněmovny ale podle nich poroste napětí mezi dvěma nejsilnějšími stranami.
ANO bylo nejúspěšnější i v souboji o třetinu Senátu, jeho kandidáti postoupili do druhého kola ve 14 obvodech. Adepti ČSSD a KDU-ČSL postoupili v devíti obvodech, ODS v pěti. Čtyři želízka v ohni mají Starostové a nezávislí spolu se Starosty pro Liberecký kraj.
Návrat do Senátu možná čeká TOP 09 díky třem finalistům. Vládní strany si díky sedmi vzájemným duelům svých kandidátů udrží většinu v horní komoře. ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou mít v Senátu dohromady k dispozici minimálně 42 hlasů.
Hnutí ANO, které krajské volby absolvovalo letos poprvé, zvítězilo ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
ČSSD získala největší přízeň voličů jen v Jihočeském kraji a na Vysočině a přišla zhruba o dvě pětiny zastupitelských mandátů. Ještě větší ztrátu zaznamenala KSČM, která nedokázala obhájit minulé vítězství ani v jednom ze dvou regionů. Komunisté přišli v krajích přibližně o polovinu křesel. ODS ztratila čtvrtinu křesel. Takzvaně na svém zůstala co do počtu zastupitelských mandátů KDU-ČSL.
Návrat odepsaného Okamury
Spokojeni s výsledkem jsou občanští demokraté, zatímco zisk TOP 09 považují komentátoři za propadák. Výrazný úspěch slaví nedávno založené hnutí Tomia Okamury, ovšem podobně zaměřený Úsvit neuspěl. Hlasovat dorazila zhruba třetina oprávněných voličů. Nižší účast politologové očekávali, podle nich chybělo mobilizační téma letošních voleb.
Podle Sobotky lidé rozhodli, že po osmi letech chtějí změnu ve vedení krajů. ČSSD musí hledat nové programové cíle, aby získala širší podporu, prohlásil. I když sociální demokraté čekali lepší výsledky a neskrývali zklamání, personální změny rok před sněmovními volbami se zřejmě čekat nedají. Výsledek voleb také asi nerozkolísá stabilitu koaličního kabinetu.
Sobotkovu pozici v čele ČSSD a vlády nyní neohrozí ani dosavadní jihomoravský hejtman Michal Hašek, považovaný za jeho nejvážnějšího stranického rivala. Jím vedená jihomoravská ČSSD totiž skončila až třetí za ANO a KDU-ČSL. Jihočeský hejtman Jiří Zimola, jemuž se podařilo v kraji vyhrát, míní, že ČSSD je pro hodně lidí nečitelná a měla by lépe prezentovat své výsledky.
Komunisté "vyvodí důsledky". Nespokojení jsou i Piráti
Babiš řekl, že nyní bude důležité, jak dopadnou povolební vyjednávání o krajských koalicích. "Naši lidi jsou rozumní, vnímali, jak hejtmani hospodařili posledních osm let. Zatím to vypadá, že chtějí, aby byla změna v krajích," uvedl vicepremiér.
Výsledek krajských voleb je podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka pro KDU-ČSL solidní. Není to žádné drtivé vítězství, ale není to ani prohra, řekl. V mnoha krajích nebude podle něj jednoduché smysluplně sestavit koalice. Předseda STAN Petr Gazdík řekl, že výsledek jeho hnutí dopadl nad očekávání. L
ídr občanských demokratů Petr Fiala míní, že ODS se vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany a věří, že v parlamentních volbách bude výsledek ODS ještě lepší. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil zklamání nad výsledky a lítost nad nízkou účastí zejména mladých voličů v krajích. Volby nicméně nevnímá jako souboj s ODS.
Šéfa KSČM Vojtěcha Filipa zisky jeho strany hlavně v senátních volbách zklamaly, od regionálních lídrů bude chtít vyvození odpovědnosti.
Lídr Koalice Svoboda a přímá demokracie a Strana Práv občanů (SPD-SPO) Tomio Okamura považuje volební výsledek uskupení za obrovský úspěch s tím, že má jasné podmínky pro případný vstup do krajských koalic, například odmítnutí přijímání migrantů a stavby mešit. Piráti čekali lepší výsledek.
Dobrý výsledek vládních stran a zejména hnutí ANO v krajských volbách způsobila podle analytiků zlepšující se ekonomická situace. Voliči na rozdíl od předešlých voleb neměli potřebu vládnoucí strany trestat za celostátní politiku.
Reakce politologů
Podle politologa Jana Kubáčka začne po dojednání koalic permanentní sněmovní kampaň, a tím i bouřlivý život ve vládě.
"Vláda bude sice pokračovat, ale soužití bude ještě složitější a napjatější," řekl Kubáček. Dá se očekávat, že tentokrát i sociální demokracie bude mnohem konfliktnější a bojovnější, jak dodal. ČSSD teď podle něj sama zažila, že voliči tu její "jakoby klidnou tvář" a jenom bilanci vládních úspěchů a kampaň postavenou na tváři Bohuslava Sobotky v podstatě neocenili.
Také podle Josefa Mlejnka výsledky voleb velmi zostří vztahy v koalici, poněvadž je evidentní, že hlavními soupeři na politické scéně jsou ANO a ČSSD. "Pokud ČSSD chce uspět v parlamentních volbách za rok, je evidentní, že bude muset zabrat a projevovat se více na celostátní úrovni," uvedl Mlejnek. Politolog Pavel Šaradín míní, že ANO bude nyní v prosazování názorů v koalici "obrovského" volebního zisku nepochybně využívat.
Politolog Tomáš Lebeda v České televizi ale zdůraznil, že vítěz voleb, hnutí ANO, má historicky nejnižší procento hlasů. "Dvacetpět procent je úspěch, ale byli jsme zvyklí na silnější vítězství," uvedl. Zároveň zisk tradičních parlamentních stran je podle něj historicky nejhorší. Upozornil také na propad levice, kdy komunisté jsou na tom ve výsledku hůř než ČSSD, jsou téměř na polovině zisků, které měli v minulých krajských volbách.
Drtivá prohra komunistů, překvapení jménem Okamura
Podle Kubáčka část voličů, kteří tradičně volí komunisty, podpořila regionální strany a část se jich přiklonila k ANO. "Dlouhodobě se ukazuje, že až pětina voličstva u komunistů je ochotna podpořit Babiše a ANO," poznamenal.
Podle Šaradína jsou komunisté hlavním subjektem, který prohrál. "Vlna protestní volby velmi silně zapůsobila, respektive nejvíce ovlivnila výsledek těchto voleb," uvedl Šaradín. Lidé podle něj volili hlavně proti tradičním politickým stranám a punc v tomto ohledu ztratili právě komunisté.
Překvapením je pro politology úspěch Okamury, jehož uskupení se podle průběžných výsledků dostalo do zastupitelstev většiny krajů. Podle Mlejnka má určitou přitažlivost pro voliče samotný Okamura, jako lídr to táhne. "Z antiimigračních stran byl viditelný, měl prostředky, které investoval do kampaně," uvedl.
Kubáček upozornil, že se nyní dostává do pozice poměrně strategického partnera, jako takové "záložní řešení". "Koalice budou mnohem pestřejší a dá se očekávat, že budou mnohem křehčí. Právě Tomio Okamura, někde zase naopak komunisté nebo lidovci mohou být takovou pojistkou budoucího fungovaní," podotkl Kubáček.
Podle Lebedy je situace ve volbách mimořádně fragmentovaná. Velmi těžko se podle něj budou tvořit koalice. "Oni možná vzniknou, ale budou se během čtyřletého období přeskupovat. Nebude to stabilní období pro krajské rady," uvedl Lebeda.