Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Animovaný film o Češce v Afghánistánu získal prestižní cenu

Animovaný film o Češce v Afghánistánu získal prestižní cenu
zdroj: Státní fond kinematografie

České režisérce Michaele Pavlátové se dostalo mimořádného ocenění na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. V hlavní soutěži v sobotu získala Cenu poroty za celovečerní snímek Moje slunce Mad.

Do hlavní soutěže největšího a nejprestižnějšího festivalu svého druhu se český film probojoval po dlouhých 28 letech.

Český animovaný film vyrobený ve spolupráci s filmaři z Francie a Slovenska vypráví příběh mladé dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v afghánském Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí.

„Do Annecy jsem jela s lehkou nervozitou, ale už na prvním promítání jsem měla dojem, že film u diváků rezonuje, k tomu vycházely dobré recenze. Víc už snad ani nešlo chtít, podařilo se mi se vyklidnit a užívat si festival," řekla v rozhovoru s agenturou ČTK Pavlátová.

Hlas hlavní hrdince propůjčila Zuzana Stivínová, a to i v mezinárodní jazykové verzi, kde střídá češtinu s jazykem darí. Nazira v českém znění namluvil Hynek Čermák. Diváci ve snímku uslyší také Janu Plodkovou, Ivana Trojana či Miroslava Krobota.

Film vznikl na motivy knihy Frišta novinářky Petry Procházkové. Částkou téměř 21 milionů korun jej podpořil fond kinematografie, snímek má také alokovanou částku zhruba 8,6 milionu korun v systému filmových pobídek.

„Důležité pro mě bylo vidět, že film funguje, že se podařil. Ovšem s cenou poroty je to daleko lepší! Mám neskutečnou radost, a to i za tým spolupracovníků, producenty, spisovatelku Petru Procházkovou a dlouholeté úsilí nás všech. Doufám, že cena pomůže filmu i na jeho další cestě. A těším se, až si ke dvěma trofejím z minulých Annecy, za krátké filmy Repete a Tramvaj, přiřadím další, pořádnou, tentokrát za celovečerní film,“ řekla Pavlátová.

Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová za své filmy dostala už několik ocenění včetně nominace na Oscara a Zlatého medvěda v Berlíně. V současné době vede katedru animace na FAMU v Praze.

Naposledy postoupil celovečerní český film do soutěže v Annecy v roce 1993. Byl to snímek režiséra Břetislava Pojara Motýlí čas.

Zdroje: