Americký kongresman kvůli ´sexuálnímu´ skandálu odstoupí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americký demokratický kongresman Anthony Weiner informoval bývalou šéfku Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, že se kvůli sexuálnímu skandálu zřekne funkce.

Capitol, sídlo Kongresu.

Capitol, sídlo Kongresu.,zdroj: Archiv

Oznámila to agentura Reuters. Šestačtyřicetiletý politik, který několika ženám posílal své intimní fotografie, tak ustoupil vzrůstajícímu tlaku spolustraníků.

Skandál propukl asi před dvěma týdny, když internetové stránky konzervativního zaměření informovaly o tom, že jedenadvacetiletá americká studentka od Weinera dostala fotku mužského rozkroku v šedém spodním prádle.

Kongresman nejprve popíral, že by fotografii poslal, a tvrdil, že si není jistý, zda rozkrok na fotce vůbec patří jemu. Později se ale k odeslání této fotky - i dalších podobných jiným ženám - přiznal a prohlásil, že činu hluboce lituje. Zároveň ale řekl, že neodstoupí. Brzy se však dostal pod tlak řady členů vládní Demokratické strany, kteří ho vyzvali, aby se vzdal funkce.

Weiner: Vyhledám odbornou pomoc

Navíc se v uplynulých dnech na internetu objevilo několik dalších fotografií téměř nahého Weinera, které také rozesílal ženám. I to zřejmě kongresmana, který prohlásil, že vyhledá odbornou pomoc, přimělo k rozhodnutí o rezignaci. Weiner, jehož manželkou je dlouholetá poradkyně ministryně zahraničí Hillary Clintonové Huma Abedinová, je členem Sněmovny reprezentantů od roku 1998.

V rámci Demokratické strany je považován za jednoho z největších liberálů a spekulovalo se o tom, že by se v roce 2013 mohl stát starostou New Yorku. Americkou veřejnost případ s fotkou zaujal nejen sám o sobě, ale i kvůli nepříliš šťastné jazykové shodě. Původně německým slovem "wiener" (vídeňský) nebo zkomoleně "weiner" se totiž v angličtině označuje druh párku a slangově také pánské přirození.

Řada médií tak s gustem vtipkovala o Weinerově weineru. Vedle amerických médií skandálu využila také firma na výrobu akčních postaviček HeroBuilders.com, která na trh uvedla dvě figurky Weinera. Jedna je "standardní" za 40 dolarů (668 korun), druhá vzhledem ke své zobrazené anatomii "jen pro dospělé" za příplatek deset dolarů.

Tagy: skandál USA odstoupeni

Zdroje: ČTK