Aktivisté musí opustit Kliniku. Úřad jim nemůže prodloužit smlouvu

- Aktuality autor: roj

Iniciativa Klinika se bude muset z objektu na pražském Žižkově začátkem března vystěhovat, smlouva o jeho výpůjčce nelze podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) legálně prodloužit. Stavení úřad Prahy 3 je proti, protože byla budova zkolaudovaná jako plicní klinika, nejde ji tedy legálně využívat jiným způsobem. 

V objektu bývalé plicní kliniky provozuje iniciativa komunitní centrum

V objektu bývalé plicní kliniky provozuje iniciativa komunitní centrum,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

"Pro nás je ta informace nová, dozvěděl jsem se ji v tuto chvíli, proto ji nemohu komentovat," řekl za Autonomní sociální centrum Klinika Arnošt Novák. Další informace podá až po večerní schůzce s právníky. Lidí z Kliniky se v pátek zastal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

"Všichni jsme před dvěma týdny odsoudili násilný a žhářský útok na centrum Klinika. Tím spíš, že centrum čelilo násilnému útoku, není na místě ukončovat jeho činnost administrativně," uvedl.

Dopisem požádal úřad, aby nájemní smlouvu prodloužil. Část žižkovské opozice za Stranu zelených chce svolat mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 3. Mělo by se konat do 15 dnů.

GIBS o budovu už zájem nemá

Majetkový úřad nyní nemovitost "urychleně" nabídne jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, vyhlásí výběrové řízení na prodej objektu.

O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila.

Prodloužení výpůjčky by bylo v rozporu s právním řádem a bylo by sankčně postižitelné, uvedl majetkový úřad.

"Tato skutečnost nebyla ÚZSVM v době uzavření smlouvy o výpůjčce v roce 2015 známa, neboť měl k dispozici pouze potvrzení stejného stavebního úřadu ze dne 21. dubna 2004, že kolaudační rozhodnutí nalezeno nebylo," dodává ÚZSVM. Letos stavební úřad majetkovému úřadu sdělil, že současný způsob užívání objektu je protiprávní.

Stavební úřad je proti

Majetkový úřad se snažil projednat se stavebním úřadem možnost dalšího setrvání iniciativy Klinika v objektu na omezenou dobu, avšak bez úspěchu.

Jakékoli další užívání objektu v Jeseniově ulici by mohlo snížit hodnotu pro budoucí zájemce a tím i porušit zákon o majetku státu ze strany ÚZSVM.

Zkušenosti s tímto specifickým provozem budovy majetkovému úřadu ukázaly, že do budoucna je pro něj neudržitelné mít smluvní vztah pouze s fyzickou osobou.

"Předpokládáme, že v případě, pokud by Iniciativa Klinika měla právní subjektivitu, mohly by jí poskytnout významnou podporu příslušné složky státu nebo obce, zabývající se sociální a humanitární oblastí, včetně například zajištění prostor a dalších prostředků k provozování činnosti," dodal úřad s tím, že k tomu ale ÚZSVM není kompetentní.

Aktivisté objekt uklidili a provozují v něm komunitní centrum 

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři obsadili v prosinci 2014, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Poté je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí.

Správcovský úřad s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky.

Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Na podporu setrvání Kliniky na Žižkově bude v sobotu v Praze i dalších místech v Česku druhý ročník Dne pro Kliniku. Kromě podpory a získání peněz chtějí jeho pořadatelé podpořit i podobné projekty na dalších místech.

Tagy: Česko Praha domácí občanská iniciativa iniciativa KLIniKA

Zdroje: ČTK