Žižkovská Klinika je oficiálně v rukou aktivistů

- Aktuality autor: art

Aktivisté, kteří v prosinci obsadili opuštěný dům na Žižkově, vyčistili ho a udělali z něj komunitní centrum, podepsali smlouvu o výpůjčce objektu. Klinika je tak nyní v jejich rukou legálně. Chtějí z ní mít sociální centrum, žádají proto dobrovolníky o pomoc. 

"Znovu ordinujeme na Klinice," napsali aktivisté na svém Facebooku

"Znovu ordinujeme na Klinice," napsali aktivisté na svém Facebooku,zdroj: Facebook

Vypůjčenou mají budovu na rok do doby, než ji začne využívat Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), do jejíhož držení měla být převedena.

Vlastním klíčem si dveře domu v Jeseniově ulici odemkli už v pondělí. "Oživovací práce počínají dneškem každý den, tuto sobotu od desíti dopoledne a následně celý víkend probíhá velká brigáda," uvedli aktivisté na svém facebooku.

Sociální centrum by mohlo začít fungovat naplno už dva měsíce od předání budovy. Bude v něm sociální a právní poradna, kavárna, jídelna, kino i cyklodílna. Financovat ho chtějí aktivisté z dobrovolných darů, nechtějí být totiž závislí na veřejných penězích.

Původně vybydlenou budovu obývali bezdomovci a narkomani. Aktivisté ji obsadili, vyvezli odtud svépomocí odpadky a zprovoznili v ní centrum. Pak na ně ale přišla policie. 

Tagy: Česko česká společnost občanská iniciativa iniciativa KLIniKA

Zdroje: ČTK