AI: Místopředseda chorvatského parlamentu mohl tolerovat válečné zločiny

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv Amnesty International v úterý vyzvala Chorvatsko, aby vyšetřilo obvinění nynějšího místopředsedy parlamentu Vladimira Šekse z podílu na válečných zločinech.

Podezření se týká zločinů spáchaných za chorvatsko-srbské války v letech 1991 až 1995. Šeks všechna obvinění popírá. 

Šeks je předním politikem vládnoucího Chorvatského demokratického společenství (HDZ), který už byl významnou politickou osobností na východě Chorvatska na začátku chorvatsko-srbské války. 

AI: Nečinně přihlížel válečným zločinům

AI mu klade za vinu, že nečinně přihlížel válečným zločinům, které v roce 1991 spáchali jeho vojenští podřízení. Podle mezinárodního práva mohou být voláni k odpovědnosti politici i vojáci za válečné zločiny spáchané jejich podřízenými, pokud oni sami nic neudělali, aby zločinné chování podřízených zastavili a vyšetřili. 

Mezinárodní nevládní organizace AI už v prosinci Chorvatsko poprvé obvinila, že Šekse a další bývalé odpovědné politiky a vojáky nikdy ani nevyšetřovala, přestože se na veřejnosti objevila jejich obvinění z válečných zločinů. Chorvatské ministerstvo spravedlnosti kritiku AI odmítlo. 

Vyhlášení nezávislosti Chorvatska na Jugoslávii v roce 1991 bezprostředně vedlo k válce mezi Záhřebem a srbskými secesionisty podporovanými Bělehradem. Konflikt si vyžádal asi 20 tisíc lidských životů.

Tagy: valka zlociny parlament

Zdroje: ČTK