AI: Iráčtí vězni jsou mučeni, USA o tom vědí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Iráčtí vězni jsou dlouho zadržováni bez soudu, vystaveni mučení a zneužíváni. Mají rovněž minimální kontakt s příbuznými a malou naději na právní pomoc. Ve zprávě o iráckých věznicích to uvedla organizace Amnesty International (AI).

AI také obvinila Američany, že ačkoli o poměrech v iráckých trestnicích dobře vědí, předávají dál Iráčanům vězně ze zařízení, která dosud řídili sami. Irák i USA obvinění popřely. 

V Iráku je nyní vězněno asi 30 tisíc lidí. Většinou žijí v přeplněných celách, v nichž se šíří nemoci. V některých případech čekají na soudní proces roky. 

AI tvrdí, že Iráčané porušují práva vězňů systematicky. Poskytla také podrobný soupis případů, mezi nimiž je věšení osob za končetiny, bití kabely a trubkami, trhání nehtů kleštěmi a mučení s pomocí vrtáků. 

Stovky lidí "usvědčeny" jen díky mučení

Stovky lidí včetně těch odsouzených k trestu smrti, byly prý usvědčeny jen díky mučení. 

Většina trestanců jsou sunnité a ve vězení se ocitli za údajnou spolupráci s odbojem. Věznění šíité jsou v mnoha případech členové Mahdího armády, což jsou milice, které do rozpuštění bojovaly proti USA pod vedením protiamerického duchovního Muktady Sadra. 

Zpráva AI kritizuje USA za to, že ačkoli jsou jim známy kruté praktiky iráckých věznitelů, pokračovaly v předávání a loni jim vydaly na 10 tisíc osob. Američané, kteří letos snížili svůj kontingent na 50000 lidí, Iráčanům od roku 2007 předali zařízení s 23000 vězni. Na žádost irácké vlády střeží stále 200 lidí. 

Náměstek ministra: Dodržujeme zákony i lidská práva

Americký armádní mluvčí Bob Owen krutosti v iráckých věznicích popřel. "Vězni dostávají jídlo, ošacení a léky a mohou za nimi chodit příbuzní. USA v Iráku v případě vězňů neporušují žádné mezinárodní dohody," řekl. 

Náměstek iráckého ministra spravedlnosti Bašu Ibráhím zprávu AI označil za nepodloženou a nepřesnou. "Dodržujeme zákon i lidská práva. Přivítáme každého, kdo bude chtít naše věznice navštívit a přesvědčit se, jak je s vězni zacházeno," řekl. Podle něj jsou všichni zadržováni na základě zatykačů. 

AI ale tvrdí, že několik vězňů zřejmě zemřelo na následky mučení. Jako příklad uvádí bývalého člena iráckých zvláštních jednotek, který v dubnu zemřel na vnitřní krvácení. Rodině bylo tělo předáno až po několika týdnech a v úmrtním listu byla uvedeno jako příčina smrti selhání srdce.

Tagy: USA Irák vězni soudy mučení

Zdroje: ČTK