A dost, řekli si řidiči autobusů. Chtějí kvůli nízkým platům stávkovat

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Řidiči linkových autobusů ve několika krajích plánují vyhlásit stávkovou pohotovost, v Ústeckém kraji dokonce už stanovili datum stávky. Vadí jim, že jejich mzdy nestoupnou o tisíce korun slibovaných vládou, ale leckde jen o několik stovek. 

Řidiči plánují vyhlásit stávku. Ilustrační snímek

Řidiči plánují vyhlásit stávku. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

O dalším postupu se bude rozhodovat ve středu na jednání celostátního Odborového svazu dopravy a po pondělním jednání Asociace krajů ČR s vládou. Od ní chce kraj peníze, které by dopravcům přeposlal.

Celodenní stávku vyhlásili v Ústeckém kraji na 8. března řidiči autobusů firmy BusLine, která zajišťuje pro kraj zhruba 50 procent linkové přepravy, teplické firmy Arriva a podniku Autobusy Karlovy Vary. MHD se stávka netýká.

O vyhlášení stávky v úterý informoval předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka. Podle něj metodika ministerstva práce a sociálních věcí umožňuje sčítat původní mzdu s prémiemi. Pokud součet dá vládou nově stanovenou částku 98,10 Kč na hodinu, nedostanou řidiči podle odborářů téměř nic navíc oproti roku 2016.

Vláda loni rozhodla, že od letošního ledna stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu na 98,10 Kč na hodinu. Premiér Bohuslav Sobotka tehdy sdělil, že minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak zvýší asi o 7800 Kč měsíčně.

Někteří řidiči již výplaty za leden dostali, podle Kuchynky je metodika výplat v celém Česku stejná. "Na základě těchto dat jsme si spočítali, že navýšení nebude v řádech tisíců, ale stovek. To opravdu nepomáhá stabilizaci oboru," uvedl.

Kdo zvýšení mezd zaplatí? Dopravci prý nemají peníze

"Plně jsme vyhověli podmínkám nařízení vlády, nicméně to, co jim bylo slibováno, to samozřejmě (řidiči) na výplatních páskách neviděli," řekl dopravní ředitel Arrivy Petr Havlík. "Sami ze svého jsme počátkem roku navýšili platy řidičům podle zákonného minima. Rozumím ale řidičům, že to nesplnilo jejich očekávání," dodal generální ředitel firmy Daniel Adamka.

Na jižní Moravě trvá stávková pohotovost, kterou odboráři vyhlásili v pátek. Zhruba polovina dopravců nevyplatí řidičům vyšší mzdy podle vládního nařízení a ostatní pouze v lednu, dále nebudou mít peníze. V pondělí jednali odboráři s vedením kraje a vnímají snahu problém řešit.

V Libereckém či Olomouckém kraji se zatím stávky nechystají. Řidiči společnosti Arriva Východní Čechy, která zajišťuje dopravu třeba v Pardubickém kraji, mají již v lednových mzdách navýšení nařízené vládou zahrnuté. Vedení firmy ale zatím nemá jasno, který z krajů náklady na růst mezd uhradí.

Problém s naplňováním vládního nařízení je i v některých dalších krajích. V několika si politici nejsou jisti, jak dopravcům platby zvýšit, aby nevznikl právní problém. Třeba Královéhradecký kraj ale již rozhodl, že pošle dopravcům na zvýšení mezd zálohu 6,5 milionu korun. Peníze dostane 12 dopravců a použijí je ve výplatách v prvním čtvrtletí.

Řidiči protestují kvůli platům už od podzimu 2015

15. října 2015 - Desítky řidičů v Libereckém kraji vyjely oblečeny v reflexních vestách na protest proti nízkým mzdám. Podporu akci, která kritizovala i krajské tendry na dopravu zaměřené jen na nízkou cenu, vyjádřili řidiči po celé ČR.

23. listopadu 2015 - Dopravní odboráři vyhlásili kvůli nízkým platům řidičů stávkovou pohotovost. Odbory opět poukázaly na to, že krajské zakázky vyhrávají firmy, které cenu přepravy snižují na úkor mezd řidičů.

2. prosince 2015 - Premiér Bohuslav Sobotka po jednání s odbory a tehdejším šéfem Asociace krajů Michalem Haškem řekl, že v tendrech na provozovatele autobusové dopravy by se měla nově zohledňovat i výše mezd řidičů.

4. prosince 2015 - Zástupci krajů se dohodli, že tendry na dopravce budou vyhlašovat až po přijetí nového zákona o veřejných zakázkách. Ovšem s výjimkou Královéhradeckého kraje, kde už byl tendr vyhlášený.

13. ledna 2016 - Radní Královéhradeckého kraje se rozhodli pokračovat v tendru na dopravce pro léta 2017 až 2026. Soud předtím zamítl požadavek odborů na vydání předběžného opatření, jež by výběr zastavilo. Tendr v květnu zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kraj poté začal připravovat nový tendr, mezitím podepsal s dopravci prozatímní smlouvy.

9. května 2016 - O situaci jednala dopravní tripartita, která se shodla na tom, že kraje by měly stanovit výši mezd pro řidiče autobusů odděleně od výběrového řízení. Odbory požadovaly mzdu ve výši 1,75násobku minimální mzdy (zhruba 100 korun oproti dosavadním 72 až 74 korun na hodinu).

25. května 2016 - Řidiči začali chystat protestní akce kvůli nízkým platům. Začátkem června odboráři oznámili, že připravují stávku řidičů, pokud vláda a kraje s odbory nezahájí do dvou měsíců intenzivní jednání.

25. července 2016 - Premiér Sobotka po jednání zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů s krajskými tripartitami oznámil, že ministerstvo práce a sociálních věcí připraví návrh, který by garantoval mzdy řidičů ve veřejné autobusové dopravě.

5. září 2016 - Odbory souhlasily s navrhovaným přeřazením řidičů linkových autobusů do vyšší platové skupiny. Zároveň se zaměstnavatelé s odbory shodli na navýšení peněz za čekání na spoj a přiznání příplatku za práci ve ztíženém prostředí.

5. října 2016 - Vláda schválila zvýšení mezd řidičů zhruba o třetinu. S platností od ledna 2017 jim platy měly vzrůst z 71,60 koruny na hodinu na 98,10 koruny. Podle dřívějšího šéfa Asociace krajů Haška přijde kraje růst mezd na více než miliardu korun; o tom, kdo zvýšení zaplatí, se dodnes jedná. Nejasné je to, jak růst platů a zvýšení ceny uplatnit pro již uzavřené smlouvy.

5. ledna 2017 - Nová předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO) řekla, že některé regiony budou mít legislativní problém změnit smlouvy s provozovateli autobusů kvůli mzdám. Chtějí proto pomoc od ministerstva pro místní rozvoj. Vildumetzová také podotkla, že kraje chtějí od vlády za zvýšení platů řidičů kompenzaci.

10. ledna 2017 - Odboráři v Ústeckém kraji vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli tomu, že tamní dopravci nemají peníze na růst mezd.

17. ledna 2017 - Premiér se po jednání s hejtmany vyslovil pro to, aby vláda pomohla krajům při financování růstu mezd řidičů. Předseda vlády také uvedl, že ministerstvo pro místní rozvoj poskytne krajům metodickou pomoc, jak mají legislativně zapracovat zvýšení peněz do smluv s dopravci.

25. ledna 2017 - Koaliční strany se neshodly na tom, zda by měla vláda přispět krajům na zvýšení mezd řidičů. Podle hnutí ANO a lidovců by regiony měly hledat peníze ve svých rozpočtech, ČSSD by krajům chtěla přispět.

10. února 2017 - Stávkovou pohotovost kvůli hrozícímu nezvýšení platů vyhlásili řidiči v Jihomoravském kraji.

14. února 2017 - Řidiči linkových autobusů v Ústeckém kraji vyhlásili na 8. března celodenní stávku. Očekávají totiž, že na výplatách za leden nedostanou zvýšené mzdy.

Tagy: Česko domácí autobusy hromadná doprava česká politika mzdy a důchody

Zdroje: ČTK