Ve ztrátách a nálezech se našly pravoslavné ikony z konce 19. století
23. 7. 2014 – 13:00 | Zpravodajství | Ondřej Neufus
Ze ztrát a nálezů do muzea. Nepříliš obvyklou cestu čekají pravoslavné ikony z konce 19. a počátku 20. století. Ty byly nalezeny na vlakovém nádraží v Ostravě. V muzeu budou ikony k vidění na podzim. Památky pravděpodobně pochází ze zemí bývalého sovětského svazu.
Poměrně unikátní nález museli řešit pracovníci ztrát a nálezů centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Na vlakovém nádraží totiž bylo objeveno osm pravoslavných ikon z konce 19. a počátku 20. století. Ze ztrát a nálezů úřadu míří do Ostravského muzea a na podzim si je bude moci prohlédnout i veřejnost, řekla ve středu mluvčí radnice Jana Pondělíčková.
"K nám se dostaly pravděpodobně ze zemí bývalého Sovětského svazu, kde byly v 90. letech minulého století vyhledávaným artiklem pašeráků starožitností. Nás samotné nález překvapil a věnovat jej Ostravskému muzeu, i přes možnost prodeje, považujeme za nejsprávnější řešení. Proto jsem dohodl předání těchto děl do muzea, kde je bude mít možnost vidět široká veřejnost," uvedl místostarosta a předseda komise pro likvidaci neupotřebitelného majetku Dalibor Mouka.
Ředitelka muzea Jiřina Kábrtová připomněla, že muzeum už sbírku ikon má a její rozšíření vítá. "Po jejich ošetření a dalších nezbytných úkonech, je zřejmě na podzim představíme veřejnosti," uvedla Kábrtová. Slavnostní předání ikon je připraveno na čtvrtek od 13:00.
Podle Pondělíčkové bylo loni ve ztrátách a nálezech evidováno přibližně 370 věcí, z nichž třetinu se podařilo vrátit zpět jejich vlastníkům. Nejčastěji se ve ztrátách a nálezech objevují mobilní telefony, klíče, oblečení, peněženky nebo třeba šperky.
"V případě, že občan ztratí věc v našem městském obvodu, může se informovat na odboru vnitřních věcí. Seznam nalezených věcí máme také uvedený na webových stránkách našeho obvodu www.moap.cz - pod úřední deskou. Pro předání věci zpět vlastníkovi je nutné ztracený předmět přesně identifikovat," uvedla mluvčí. Pokud se vlastník o nález do tří let od jeho odevzdání nepřihlásí, stává se nalezený předmět majetkem úřadu. Nepotřebné věci úřad likviduje, předměty, které lze zpeněžit, prodává do bazarů.