Pokutu nyní můžete dostat i na člunu

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Další zákon přijat, aby ČR nedostala pokutu od Evropské unie. Senát ve středu schválil nařízení, díky kterému bude moci přestupky na plavidlech pokutovat přímo policie. Prohřešky tedy již nebude projednávat plavební správa.

Čluny

Čluny,zdroj: Profimedia.cz

Řidiče motorových člunů a malých plavidel zřejmě bude moci policie nově pokutovat za spáchané přestupky. Nebude je už muset nutně předat plavební správě pro vyřešení ve správním řízení. Změnu přinese vládní novela zákona o vnitrozemské plavbě, jejíž přijetí ve středu umožnil Senát.

Jeho dopravní výbor sice navrhoval zamítnutí novely kvůli množství nepřesností a nesouladu s novým občanským zákoníkem. Senátoři tomu ale na naléhání ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) nevyhověli vzhledem k tomu, že bez přijetí novely hrozí Česku sankce ze strany EU.

Senátoři se ale neshodli ani na přímém schválení novely a ani ji nijak neupravili. Norma tak poputuje prezidentovi k podpisu po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní komora podle ústavy na projednávání zákonů má.

Novela také upravuje podmínky pro půjčovny lodí i pro provozování vodních sportů, například jízdy na vodních skútrech a vodního lyžování. Řeší rovněž v návaznosti na předpisy EU pravidla pro fungování přístavů a dalších podobných zařízení.

Návrh počítá s tím, že půjčovnu malých plavidel bude možné provozovat jen na povolení Státní plavební správy. K žádosti o povolení bude nutné přikládat půjčovní řád nebo seznam plavidel, která hodlá provozovatel zájemcům půjčovat, i příručku pro jejich uživatele. Úřad půjčovnu povolí, pokud její umístění nebude ohrožovat plavební provoz v daném místě a pokud plavidla budou vhodná pro půjčování. Za vydání povolení se bude platit 2000 korun.

Státní plavební správa bude moci podle návrhu vymezit vodní plochy pro vodní lyžování a podobné aktivity, pro rychlostní jízdu, skoky na plavidlech a obdobnou akrobacii. Plavební úřad také bude moci určit maximální možný počet plavidel, která se budou smět na dané ploše v jednu chvíli nacházet. Lyžování bude zakázáno v noci a za snížené viditelnosti. Zakázáno bude i koupání a potápění například v trase přívozu, v přístavech i jejich okolí a všude tam, kde by to ohrozilo bezpečnost plavby.

Tagy: voda řeka ČR člun

Zdroje: ČTK