Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 15°C Skoro zataženo

Slovenští liberálové opětovné hlasování o eurofondu zpochybňují, zákony to prý neumožňují

13. 10. 2011 – 16:02 | Zpravodajství | red

Slovenští liberálové opětovné hlasování o eurofondu zpochybňují, zákony to prý neumožňují
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Slovenská strana Svoboda a solidarita (SaS) dnes zpochybnila možnost opětovného hlasování sněmovny o záchranném fondu EFSF. Parlament ale rozhodl, že o eurofondu hlasovat bude. Právě kvůli nesouhlasu SaS sněmovna v úterý navýšení pravomocí EFSF neschválila, což vedlo k pádu vlády a dohodě stran na vypsání předčasných parlamentních voleb.

V případě ratifikace dokumentu chce SaS usilovat o přezkoumání postupu parlamentu ústavním soudem. Proti tvrzení liberálů se vzápětí postavili představitelé koalice i nejsilnější opoziční strany Směr-SD.

Zákony opakované hlasování nezmiňují

Změna fungování EFSF má charakter mezistátní dohody. Někteří ústavní právníci se už dříve vyjádřili, že sněmovně nic nebrání o posílení eurofondu hlasovat opakovaně i bez šestiměsíční lhůty mezi hlasováním, jak se to vyžaduje v případě neschválení zákonů. 
SaS si ale krátce před zahájením schůze sněmovny přizvala známého ústavního právníka Jána Drgonce. Ten uvedl, že parlament po neschválení dokumentu o posílení pravomocí eurofondu znovu o tomto bodu hlasovat nemůže. Odvolal se na ústavu, podle které parlament může postupovat jen v souladu se zákony, které ale opakované hlasování o mezistátní dohodě nezmiňují.

Šéf liberálů Richard Sulík ohlásil, že jeho strana se v případě schválení dokumentu pokusí celou proceduru napadnout u ústavního soudu, což by prý mohlo vést k zrušení ratifikace. Na podání k ústavnímu soudu je potřebný souhlas alespoň 30 poslanců, které SaS nemá. Liberálům ale přislíbila pomoc nejmenší opoziční strana SNS, která s eurofondem rovněž nesouhlasí.

Předchozí článek

Dovařil dávku pervitinu a přišla si pro něj policie: Na Vsetínsku objevili dvě pervitinové varny

Následující článek

Integrace Romů do společnosti připomíná dům s rozbitou střechou, říká Čunek