Policie: Žalobce Ištvana kvůli úplatku neprověřujeme
31. 3. 2011 – 17:29 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Protikorupční policie odmítla tvrzení, že by prověřovala olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana kvůli podezření z přijetí půlmilionového úplatku. Informaci o jeho vyšetřování přinesl ve čtvrtek deník Blesk.
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) však podle jeho mluvčí Heleny Markusové postoupilo do Prahy podnět k prošetření uplácení při soudním projednávání údajného rozsáhlého daňového úniku za 158 milionů korun, při kterém Ištvan vystupoval jako žalobce. Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová ale popřela, že by podnět obdrželi.
Podle Blesku prověřují policisté podezření, že olomoucký vrchní státní zástupce za úplatek zařídil osvobozující verdikt. "Žádným takovým případem se nezabýváme," řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
Podle Markusové se informace z deníku vztahují ke kauze, kterou v únoru nepravomocně uzavřela zlínská pobočka brněnského krajského soudu. Uložila deset podmíněných trestů, šest lidí zprostila obžaloby.
Ištvan se odvolal
Ištvan se proti osvobozujícím rozsudkům odvolal. "Dostali jsme podnět k prověření uplácení blíže nespecifikovaných osob," uvedla Markusová. Podle ní postoupilo NSZ kauzu Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Policisty prý dozoruje tamější odbor závažné hospodářské kriminality.
Informace Markusové však popřela Válová. "VSZ v Praze o žádném podání, které v této záležitosti mělo obdržet NSZ a postoupilo ho k VSZ v Praze, neví," řekla. Podle ředitelky kabinetu ministra spravedlnosti Veroniky Ludvíkové si ministerstvo vyžádalo od VSZ informace o případu. Udělalo tak však pouze na základě informací z médií. Státní zastupitelství podle Válové úřadu odpoví v řádu dní, do té doby prý nebude "na dopis ministerstva odpovídat prostřednictvím tisku".
Prvoinstanční rozsudek v případu údajných daňových úniků vynesl soud loni 23. února. Senát uznal vinným zástupce brněnských stavebních firem Moravostav a Stapo Morava, když nejpřísnější tresty udělil předsedům představenstev obou a místopředsedovi představenstva prvně jmenované společnosti.
Ištvanův návrat po třech letech
Osvobodil například bývalého ředitele společnosti Morávia-Chem Radovana Dalajku, daňového poradce Zdeňka Rigla a někdejšího ředitele Finančního ředitelství v Brně Miroslava Čáslavského. Odvolací soud se má podle Markusové případem zabývat 28. dubna.
Podle obžaloby firma Morávia-Chem z Hrobic na Zlínsku kupovala velké množství lihu, určeného na výrobu kapalin do ostřikovačů s názvem Cinol. Líh ale údajně nebyl znehodnocen, neboli zdenaturován, byl zřejmě využit na výrobu alkoholu, ovšem bez odvedení spotřební daně. Podle obžaloby v letech 2000 až 2002 Dalajka nakoupil téměř 700.000 litrů klasického lihu, který byl podle jeho slov určen na výrobu Cinolu.
Ištvan stojí v čele Vrchního státního zastupitelství v Olomouci od počátku letošního března, kdy se do funkce vrátil po více než třech letech. V listopadu 2007 ho Pospíšil na návrh tehdejší nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké odvolal v souvislosti s údajnou korupční kauzou senátora Jiřího Čunka. Ištvan se však kvůli svému odvolání obrátil na soud. Loni v prosinci uspěl se správní žalobou u Městského soudu v Praze. Návrh jmenovat jej zpět do funkce předložil ministrovi spravedlnosti nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.