Policie detektiva za výpověď o Krakatici stíhat nebude
8. 7. 2010 – 14:37 | Zpravodajství | red

Policie odložila vyšetřování bývalého elitního detektiva Karla Tichého kvůli jeho březnové výpovědi před poslanci sněmovního bezpečnostního výboru.
Řekla to mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Šárka Pokorná.
Tichý vypovídal k policejnímu spisu Krakatice, který mapuje údajné prorůstání zločinu a politiky. Policie na základě trestního oznámení prověřovala, zda se Tichý nedopustil trestného činu pomluvy.
"Nepodařilo se prokázat skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že šlo o podezření z trestného činu," uvedla Pokorná. Státní zastupitelství podle ní odložení kauzy ze strany policie akceptovalo.
Tichý o Krakatici vypovídal na uzavřeném zasedání bezpečnostního výboru sněmovny. Výbor ho vyslýchal v přítomnosti ministra vnitra Martina Peciny a policejního prezidenta Oldřicha Martinů.
Bývalý vyšetřovatel zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, označovaného za šéfa podsvětí, poslancům popisoval jeho vazby na některé politiky. Zmínil přitom například bývalého poslance a exministra vnitra Ivana Langera (ODS).
Toho pak poslanci vyzvali k odchodu z veřejného života. Podle dřívějšího vyjádření Richarda Dolejše (ČSSD) padlo na březnovém jednání i jméno lobbisty Miroslava Šloufa, který stál při vzniku strany bývalého předsedy sociální demokracie a expremiéra Miloše Zemana Strana práv občanů - zemanovci.
Dolejš po zasedání výboru řekl, že Tichý přednesl informace takového rázu, že by měla začít konat policie, státní zastupitelství a soudy. Podle Martinů však nezaznělo nic nového, než co je ve spisu.
Výbor dospěl k závěru, že Tichého informace byly závažné a poukázaly na propojení organizovaného zločinu do veřejného života. Požádal také, aby policejní prezident udělal opatření, aby zamezil úniku informací z operativních policejních spisů. Spis Krakatice mapuje mimo jiné Mrázkovy aktivity a jeho údajně úzké kontakty s některými politiky.
Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl Mrázek zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.