Aktualizováno: Doznám se, ale chci do Česka, nabízel prý Krejčíř. Neví o tom

Bývalý podnikatel Radovan Krejčíř, který je odsouzený v Česku i v Jihoafrické republice, údajně žádal jihoafrický soud, aby si trest mohl odsedět v Česku. Podnikatel ale ve čtvrtek uvedl, že dopis napsal jeho advokát bez jeho vědomí.
Ve středu jihoafrický server news24 informoval, že Krejčíř se chce v JAR doznat k trestným činům výměnou za souběžné desetileté tresty za každý z nich. Server citoval z Krejčířova údajného dopisu jihoafrickému Národnímu vyšetřovacímu úřadu (NPA).
V textu Krejčířův nový advokát Eric Bryer uvedl, že se podnikatel přizná k obviněním výměnou za souběžné desetileté tresty za každý ze zločinů. Zároveň chce být ale převezen do České republiky, jejíž blíže nespecifikovaný souhlas údajně má prostřednictvím svých českých obhájců.
Z dopisu vyplývá, že Krejčíř advokátovi sdělil, že měl "korupční tajné dohody" s vysokými představiteli jihoafrické policie a justice. Týká se to i soudce, který odmítl dřívější žádost České republiky o podnikatelovo vydání, napsala na svém twitterovém účtu novinářka Karyn Maughanová, která soud s Krejčířem od jeho začátku sleduje.
Podle Maughanové se Krejčíř přiznal i ke zkorumpování šéfa jihoafrické zpravodajské služby Richarda Mdluliho a vysokého policejního činitele Joeyho Mabasy. Nyní je ale prý ochotný proti nim svědčit, ovšem z bezpečí České republiky.
Ve čtvrtek ale Krejčíř prohlásil, že dopis není jeho dílem a advokát ho napsal bez jeho vědomí.
Krejčířův obhájce James Grant minulý týden požádal soud o psychiatrický posudek na svého klienta. Uvedl, že Krejčíř trpí bludy a nerozumí soudním postupům. Tuto středu ale jihoafrický nejvyšší soud žádost zamítl.
Soudce Winston Msimeski prohlásil, že pro vyšetření nevidí důvody, a souhlasil s prokurátorem, že žádost je pokusem zdržet již několikrát odložené soudní jednání. Krejčíř v JAR čelí stíhání v asi šesti kriminálních kauzách; v jednom z procesů byl již odsouzen ke 35 letům vězení za únos a mučení.
V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování Čepra jej soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let mimo jiné za přípravu vraždy celníka.