Dnes je neděle 19. května 2024., Svátek má Ivo
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Zpronevěra peněz hnutí Úsvit? O odložení případu někteří bývalí členové hnutí ani nevěděli

Zpronevěra peněz hnutí Úsvit? O odložení případu někteří bývalí členové hnutí ani nevěděli
Tomio Okamura | zdroj: Profimedia

V mediálních archivech lze snadno najít informaci, že policie začala v březnu 2015 vyšetřovat podezření ze zpronevěry peněz z účtů tehdy parlamentního hnutí Úsvit. Informace o tom, s jakým závěrem vyšetřování skončilo, už tak snadno dosažitelná není. Přitom je policie s případem hotová už rok a půl, píše Robert Brešťan na webu Hlídací pes. 

Jak a zda vůbec již policie případ uzavřela, nevěděl dokonce ani někdejší předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

"Byl jsem v té věci podat vysvětlení na policii, ale o tom, jak vyšetřování skončilo, nemám žádné oficiální informace. Vlastně ani nevím, kdo tehdy podal trestní oznámení," řekl Černoch na dotaz HlídacíPes.org.

Asi něco tuneluje...

Policejní vyšetřování v březnu 2015 odstartovalo trestní oznámení tehdejšího předsedy Úsvitu Tomia Okamury, podle kterého členové strany tunelovali peníze přes vystavené faktury.

Z téhož přitom jiní členové strany vinili Okamuru, který uzavřel smlouvu sám se sebou na mediální poradenství.

"Žádné tunelování strany mi nikdy, ani v minulosti, nebylo prokázáno. Byl jsem policejně prošetřen kvůli křivým nařčením v Úsvitu. Byly prošetřeny všechny účty, policie mě z ničeho neobvinila, a podívejte se na nadpisy v médiích, že Okamura asi něco tuneluje…zase," konstatuje Tomio Okamura na svém Facebooku v souvislosti s otázkami médií po výdajích jeho nové strany SPD na analýzy a mediální poradenství.

"Tomio Okamura to interpretuje tak, že ho policie očistila, správný výklad ale je, že policie případ odložila," komentuje to někdejší tajemník Úsvitu Jan Zilvar.

Pro Marka Černocha to byla i s odstupem času nová informace a reagoval na ni lakonicky: "To je pro mne nepochopitelné. Pak jsou naše zákony jen výsměch."

V řeči paragrafů

Téma odlivu peněz ze stranických peněz Úsvitu se nedávno v médiích znovu připomínalo v souvislosti s tím, že pohyby na transparentním účtu současné strany Tomia Okamury, SPD, ukázaly, že krátce před uzavřením volebního účetnictví odešlo v součtu 7,4 milionu na analýzy a mediální poradenství.

Peníze šly k firmě Play Net spojené mimo jiné s agenturou Sanep, serverem První zprávy či Parlamentní listy.

Policejní mluvčí pražské policie Andrea Zoulová rok a půl starý závěr policejního vyšetřování ve věci hnutí Úsvit potvrzuje i řečí paragrafů:

"Vámi zmíněné vyšetřování bylo ukončeno v září 2016, kdy policie trestní věc podezření ze spáchání přečinu ‚porušení povinnosti při správě cizího majetku podle §220 odst. 1, odst. 2 písm. a), b) trestního zákoníku‘ odložila a to dle ustanovení §159a odst. 1 trestního řádu s tím, že v dané věci nejde o podezření z přečinu a není na místě věc vyřídit jinak."

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

 

Zdroje: