Dnes je středa 18. května 2022., Svátek má Nataša
Počasí dnes 21°C Skoro jasno

Zkušený lékař pozná, jak je kdo opilý, zastává se Ratha Cimický

Zkušený lékař pozná, jak je kdo opilý, zastává se Ratha Cimický
zdroj: Mediafax

Spor mezi středočeským hejtmanem a ministrem financí se táhne už měsíc. A obě strany mají svou pravdu. David Rath své tvrzení, že byl Miroslav Kalousek ve sněmovně opilý, podporuje praxí na záchrance a "zkušeným okem lékaře". A odborník mu dává za pravdu.

David Rath ani Miroslav Kalousek nejsou rozhodně Hoši od bobří řeky. Používají slova, která by Rikitan nikdy nevyslovil a jejich vzájemný antagonismus je silnější, než by dokázal Jaroslav Folglar popsat. Ministr financí si se středočeským hejtmanem evidentně nesednou a jejich konflikt má obrovskou sledovanost, protože oba vládnou vtipným jazykem a mají smysl pro humor.

David Rath dokázal naprosto přesně podle Kalouskova vystupování diagnostikovat, že ministr financí měl v krvi téměř čtyři promile alkoholu. Kalousek to okamžitě odmítl s tím, že kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže alkohol již delší dobu požívat.

Lékař ze záchranky to odhadne

Jak Rath pouhým pohledem pozná množství alkoholu v ministrově krvi je pro laiky záhadou, ale odborníci to chápou. „Lékař ze záchranky opravdu ten alkohol odhadne docela přesně. Samozřejmě každý má jiné odbourávání, na každého působí pití jinak, ale zkušený doktor dokáže počet promile podle chování člověka celkem bezpečně poznat. Čtyři promile jsou už hodně, ale zkušený alkoholik, to dokáže zvládnout tak, že nemluví z cesty," vysvětluje známý český psychiatr Jan Cimický.

Celý článek na ParlamentniListy.cz