Zítra jde do prodeje Rathova nactiutrhačná kniha napsaná ve vazbě

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ke čtenářům zamíří v úterý kniha někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) s názvem Přisedněte si. Román, vydaný nakladatelstvím Petry Paroubkové, napsal poslanec ve vazbě, stíhán je pro korupci. Například některá pražská knihkupectví se ale knihu rozhodla neprodávat. 

Rath knihu označil za román "jedné etapy života" a zdůraznil, že podobnost osob, situací a míst v ní je čistě náhodná. Některé z postav přejmenoval, vydavatelka, manželka nynějšího šéfa NS-LEV 21 a expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka, jména "dešifrovala" podle sebe, toto vysvětlení nabídla v úvodu více než dvousetstránkové knihy.  

Například jméno "Krabice" v Rathově románu tak podle ní odkazuje na současného ministra vnitra a autora známe Kubiceho zprávy Jana Kubiceho, postava se jménem "Cukroušek" je podle Paroubkové lobbista Roman Janoušek a zákulisní hráč označovaný jako Měkýš je exministr obrany a šedá eminence Paroubkova vedení ČSSD Jaroslav Tvrdík. 

Jiné osoby v knize vystupují pod vlastními jmény, objevuje se například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), premiér a předseda ODS Petr Nečas, výrazný politik Věcí veřejných Vít Bárta a další. 

Vydavatelka Paroubková v předmluvě zdůraznila, že Ratha nesoudí, ale chce mu lidsky pomoci. "Chci, aby lidé viděli jeho příběh jinak. Z jeho strany. Nejen z médií a vybraných a zmanipulovaných odposlechů," vysvětlila. Redakčně se na přípravě knihy podílela i Rathova bývalá mluvčí Berill Mascheková. 

Poměrně složitě strukturovaná kniha ústí do sdělení, že kauza Rath byla "mediálně vedena" tak, aby posílila poptávku společnosti po různých a neotřelých metodách boje s korupcí. 

Text přibližuje Rathovy úspěchy od jeho působení v Lékařském odborovém klubu, přes Českou lékařskou komoru až po nástup do ČSSD a jeho práci ve straně i vládě. Popisuje se jako muž, který se z pozice ministra zdravotnictví rozhodl postavit například s ODS spojené klice ovládající Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Bývalý hejtman se v knize kromě jiného vrací ke "zlomovým" okamžikům uvnitř sociální demokracie, například dopadu "Krabiceho zprávy" na situaci těsně před volbami v roce 2006. Obšírně vysvětluje své působení v čele kraje, ale především se vyjadřuje ke svému jarnímu zatčení a následujícím událostem. Opakuje stížnosti na podmínky vazby, kterou plánuje napadnout i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, a vzpomíná na své blízké. 

"Hluboké ticho té temnosti, zpět vábí časy pominulé, a vězeň ve snách dny mladosti, zas žije dávno uplynulé," cituje Rath Karla Hynka Máchu. K básníkovi se v textu několikrát vrací. 

'Knihu nářků z vazby', jak ji označil jeden z knihkupců, se podle informací ČTK rozhodli neprodávat například v pražských knihkupectvích Fišer, Seidl či Ostrov. Například Knihkupectví Ostrov by ale svému zákazníkovi i tuto knihu na přání objednalo. 

Knihu bude naopak nabízet knihkupecká síť Kanzelsberger, v jehož pobočce na pražském Andělu se v úterý uskuteční její křest. K dostání bude i v paláci Neoluxor na Václavském náměstí a v jeho pobočkách. Pravděpodobně se objeví také v knihkupectvích, které provozuje nakladatelství Academia, prodávat ji bude i tradiční pražské knihkupectví Daniel v Praze na Národní třídě.

Tagy: vězení vazba svinstvo

Zdroje: ČTK