Policie zadržela lobbistu Marka Dalíka, viní ho z podvodu

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Protikorupční policie v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu zadržela lobbistu Marka Dalíka. Obvinila ho z pokusu o podvod, řekla dnes ČTK pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Blízký spolupracovník bývalého premiéra Mirka Topolánka je zatím jediným zadrženým v tomto případu, hrozí mu až desetileté vězení.

Marek Dalík

Marek Dalík,zdroj: ČTK

O tom, zda státní zástupce podá návrh na jeho vzetí do vazby, se podle žalobkyně rozhodne v úterý dopoledne. K dalším podrobnostem případu se Bradáčová odmítla vyjádřit. Lobbista se prý dopustil trestného činu tím, že za peníze slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když věděl, že to nemůže splnit. Policisté Dalíka zadrželi v neděli večer kvůli tomu, že minulý týden dostali od zahraničních kolegů překlad výpovědi, podle níž si o obří úplatek skutečně řekl. Navíc se prý chystal brzy odletět do zahraničí.

O nákupu 199 Pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. 

Stopa vede do Rakouska

Média později zveřejnila výpověď rakouského manažera, který uvedl, že si Topolánkův přítel Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu. Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup transportérů v polovině července 2010. 

Později se ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dostal do ostrého sporu se šéfem resortu obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Poukázal totiž na údajné Vondrovo lobbování při nákupu obrněných transportérů Pandur. Také Topolánek (ODS) řekl, že to byl Vondra, který tlačil na uzavření nové smlouvy na nákup Pandurů. Vondra to odmítl. 

Svědectví jsou klíčová

V květnu 2011 pak deníky Mladá fronta Dnes a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Jeho svědectví mělo přinést nové světlo do kauzy podezřelého nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu - údajně dosvědčil, že si Dalík řekl o úplatek. Dalík to tehdy označil za "úplný nesmysl". 

Szücs se ze strachu z pomsty začal skrývat. Protikorupční policie následně začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka. Policistům se ale viníka najít nepodařilo. 

Speciální protikorupční státní zastupitelství ve Vídni, které s českými úřady spolupracuje na vyšetřování v kauze Pandurů, dnes odmítlo sdělit, zda rakouská strana poskytla nějakou součinnost vedoucí k zatčení lobbisty Marka Dalíka. "Nemůžeme k tomu dát žádné vyjádření. Neznáme k tomu (zatčení) ani žádné podrobnosti," řekl telefonicky mluvčí Erich Mayer.

Tagy: policie kauza kabinet

Zdroje: ČTK