Zimola se vzdá funkce poslance, zůstane jihočeským hejtmanem

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Sociální demokrat Jiří Zimola se k 31. březnu vzdá poslaneckého mandátu. Jihočeským hejtmanem zůstane. Oznámil to na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. 

Jiří Zimola

Jiří Zimola,zdroj: Isifa.com

V poslaneckých řadách ho má nahradit bývalá zákonodárkyně Vlasta Bohdalová, která nyní ve Sněmovně působila jako Zimolova asistentka. Další tři sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří jsou zároveň poslanci, by se o výběru funkce měli rozhodnout do 26.dubna.

"Jako hejtman budu svému kraji platnější," řekl dnes Zimola. Uvedl, že se ho dotýkaly některé útoky, které mluvily o kumulaci funkcí a platů. Tímto považuje věc za vyřešenou. Doufá také, že jeho rozhodnutí přispěje ke zklidnění situace v ČSSD.

Zimola se rozhodl měsíc před vypršením stranického termínu proto, že další schůze Sněmovny bude až na konci příštího měsíce. Nechtěl odhadovat, jak se rozhodnou jeho tři kolegové. "Záleží na jejich rozhodnutí. Nebudu vysílat mediální vzkazy," uvedl jihočeský hejtman. O svém rozhodnutí kolegy informoval.

Doplnil, že o rozhodnutí dlouho promýšlel a domluvil se na blízké spolupráci s dalšími poslanci za Jihočeský kraj. Z hejtmanského postu se Zimola chce nadále věnovat mimo jiné problematice ochrany proti povodním, krajskému zdravotnictví či dokončení dálnice D3.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozhodnutí Zimoly uvítal. Zimola tak podle ministerského předsedy naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že nebudou kumulovat dvě funkce. Předseda vlády očekává, že Zimolu ve výběru ze dvou funkcí budou následovat i zbylí tři hejtmani z ČSSD, kteří zároveň získali poslanecký mandát. Jsou jimi jihomoravský Michal Hašek, karlovarský Josef Novotný a Jiří Běhounek z Vysočiny.

Podobně jako Sobotka se vyjádřil také šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. "Já jsem rád za tento jeho krok a na paní kolegyni Bohdalovou se těšíme, známe ji, působila zde v minulém funkčním období," řekl Sklenák.

Hašek dnes řekl, že rozhodnutí Zimoly respektuje. Nechtěl ale komentovat, zda jej překvapilo. "On nejlépe zná ty důvody, které ho k tomu vedly. Platí, že zbývající tři z těch čtyř, kteří tady měli společnou tiskovou konferenci, sdělí svoje stanovisko na konci dubna," uvedl Hašek.

To potvrdili i další dva hejtmani Běhounek a Novotný. "O svém rozhodnutí, zda budu vykonávat obě funkce, nebo jen jednu z nich, budu informovat 26. dubna," řekl dnes ČTK Běhounek. "U mě zatím nic nového," uvedl Novotný. Už dříve řekl, že spojení obou funkcí přináší kraji spíše výhody.

Dosud čtveřice hejtmanů ČSSD, kterých se to týká, vystupovala společně. V únoru oznámili, že se rozhodnou až v poslední možný den - 26. dubna. Podle Zimoly hejtmani již připravili návrh zákona o klouzavém mandátu, jak avizovali. Návrh by měl komplexně řešit souběh funkcí. Je v paragrafovém znění a půjde na příští klub.

Zimolova nástupkyně Bohdalová dnes uvedla, že by chtěla ve funkci pokračovat v práci, které se nejvíce věnovala v minulých volebních obdobích. "To znamená téma regionální školství, které je mi nejbližší," uvedla. Dodala, že i v období, kdy ztratila mandát, zůstávala dále v kontaktu s ministerstvem školství a školskými organizacemi. Bohdalová poznamenala, že nyní se stává poslankyní za jiných okolností než v minulosti. "Přebírám mandát po velmi oblíbeném a pracovitém politikovi a rovněž po člověku, jehož si nesmírně vážím," řekla.

Tagy: ČSSD hejtman odstupné

Zdroje: ČTK