Zemřel bývalý člen ÚV KSČ Miroslav Štěpán. Proslul svým "výrokem o dětech"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

e věku nedožitých 69 let dnes po krátké těžké nemoci zemřel bývalý člen ÚV KSČ a vedoucí tajemník pražské KSČ Miroslav Štěpán. Potvrdil to zdroj blízký rodině s tím, že Štěpán byl začátkem roku hospitalizován a zhruba před dvěma týdny propuštěn. K úmrtí komunistického funkcionáře z dob totality se dnes oslovení politici nechtěli příliš vyjadřovat. 

Miroslav Štěpán

Miroslav Štěpán,zdroj: Isifa.com

Štěpán se v roce 1988 stal členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa a členem předsednictva ÚV KSČ. Při listopadové revoluci v roce 1989 se nechvalně proslavil svým vystoupením v pražské továrně ČKD, kde označil demonstranty za děti a po pobouření dělníků musel projev předčasně ukončit. 

Koncem listopadu 1989 musel Štěpán rezignovat na své funkce, začátkem prosince pak i na poslanecký mandát ve Federálním shromáždění. V roce 1990 byl odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za to, že dal v říjnu 1988 pokyn použít proti účastníkům protirežimní demonstrace vodní děla a granáty se slzným plynem. Po odpykání poloviny trestu byl propuštěn. 

Štěpán se pak dál věnoval politice, s Komunistickou stranou Čech a Moravy se ale rozešel. Založil vlastní komunistickou stranu. Neúspěšně kandidoval do Senátu. Věnoval se i podnikání a snažil se i psát. Vyšla mu knížka Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu či Zpověď vězně sametové revoluce. 

Oslovení politici se ke Štěpánovu úmrtí nevyjadřovali, někteří pak na dotaz ani nereagovali. "Já se nebudu vyjadřovat," řekla poslankyně KSČM Marta Semelová, která patří ve své straně k tvrdšímu jádru. "Tento pán mi nestojí za žádný komentář," sdělil bývalý disident, diplomat a člen někdejší vlády Alexandr Vondra (ODS). "Omezím se pouze na to, že o mrtvých jen dobře," řekl lobbista Miroslav Šlouf, jenž byl před listopadem 1989 funkcionářem Socialistického svazu mládeže stejně jako Štěpán. 

Tagy: KSČ

Zdroje: ČTK