Putin s Merkelovou prý dnes po telefonu oba vyjádřili spokojenost

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Vladimir Putin si dnes kvůli Ukrajině telefonoval s německou kancléřkou Merkelovou. Oba podle Kremlu vyjádřili spokojenost nad dosažením dohody o vyslání pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajinu.

Angela Merkelová

Angela Merkelová,zdroj: Isifa.com

"Debatovalo se o situaci, která nastala po znovusjednocení Krymu s Ruskou federací," sdělilo podle agentury Reuters tiskové oddělení šéfa Kremlu. "Pokud jde o krizi na Ukrajině, obě strany vyjádřily spokojenost v souvislosti s dohodou o mandátu pro pozorovatelskou misi OBSE". 

Rusko se v pátek dohodlo s dalšími 56 členy OBSE na vyslání šestiměsíční pozorovatelské mise na Ukrajinu. Pozorovatelé by měli navštívit všechny oblasti Ukrajiny s výjimkou Krymu. Tato separatistická autonomní republika vyhlásila po nedělním referendu na Kyjevu nezávislost. Moskva v pátek završila legislativní proces přičlenění tohoto poloostrova k Ruské federaci. Německá vláda ovšem odmítla tvrzení Ruska, že OBSE krymskou výjimkou z mandátu mise potichu připustila, že poloostrov nyní patří Rusku, upozornil Reuters. 

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier v rozhovoru pro dnešní vydání listu Welt am Sonntag uvedl, že mise by mohla pomoci zabránit zhoršení nynější patové situace.

Tagy: Rusko Německo Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK