NATO varuje: Rusové mohou vniknout do Podněstří

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ruská armáda disponuje u východních hranic Ukrajiny značnou silou a dokázala by se prolomit i do moldavského separatistického Podněstří. Podle agentury Reuters to řekl vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě Philip Breedlove. Ten zároveň podotkl, že Rusko nyní v souvislosti s Krymem postupuje spíše jako protivník než jako partner. 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen,zdroj: Isifa.com

"Ruské síly, které jsou nyní na východní ukrajinské hranici, jsou opravdu značné a nanejvýš připravené," řekl Breedlove na setkání amerického think-tanku German Marshall Fund. 

NATO je tím prý hluboce znepokojeno, protože ruská armádní pohotovost může představovat hrozbu pro Moldavsko. "Rusové mají na východní hranici Ukrajiny naprosto dostatečné síly, aby se prolomili do Podněstří, pokud by se k tomu rozhodli, a to je velmi znepokojivé," dodal velitel. 

Ruské ministerstvo obrany nicméně dnes ústy svého náměstka Anatolije Antonova prohlásilo, že dodržuje všechny mezinárodní dohody týkající se maximálního možného počtu vojenských jednotek u ukrajinských hranic. "Ruské ozbrojené síly nepodnikají žádné neohlášené operace, které by mohly ohrozit bezpečnost sousedních zemí," citovala Antonova agentura ITAR-TASS. 

Proruské separatistické Podněstří se po krátké válce v roce 1992 za podpory Moskvy odtrhlo od Moldavska, jeho nezávislost ale dosud žádný stát neuznal. Rusko má v tomto regionu své vojáky, jež označuje za "mírové síly" a představitelé Podněstří po anexi Krymu ucítili příležitost následovat příkladu černomořského poloostrova. Šéf podněsterského parlamentu minulý týden ruské poslance požádal o připojení k Rusku. 

Tagy: Rusko NATO Moldavsko ukrajinská krize

Zdroje: ČTK