Zemanovy nápady: Ať mají potravináři se zemědělci vlastní řetezec

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Čeští zemědělci a potravináři by měli jako protiváhu zahraničním obchodním řetězcům vytvořit vlastní síť prodejen potravin, míní podle šéfa Agrární komory Jana Veleby prezident Miloš Zeman. Dotace by podle Zemana měly být nasměrovány tak, aby více motivovaly zemědělce k výrobě, řekl po dnešním přijetí hlavou státu Veleba. 

Miloš Zeman ve funkci prezidenta

Miloš Zeman ve funkci prezidenta,zdroj: Mediafax

"On (Zeman) má názor, že čeští zemědělci a čeští potravináři by měli spojit síly a vedle zahraničních řetězců si vytvořit svoji obchodní síť," řekl po jednání s prezidentem Veleba. Podle něj by v případě hypotetické dohody mezi nejednotnými zemědělci a potravináři a silné kapitálové podpory bohatých podnikatelů, jako je například Andrej Babiš, mohla taková síť vzniknout. 

Zatímco Zemanův předchůdce Václav Klaus byl podle Veleby zastáncem liberálních ekonomických názorů, podle nichž vše vyřeší neviditelná ruka trhu, Zeman je jiný. "Tento prezident má jasný národohospodářský tah," poznamenal. Dodal, že agrárníci si od prvního prezidenta vzešlého z přímé volby slibují větší podporu, než jaké se jim dostávalo od Klause. 

Agrárníci dnes při svém prvním přijetí Zemanem prezidentovi předložili deset bodů, u nichž od něj požadují podporu. Kromě podpory ministerstvem zemědělství nedávno prezentované strategie, která má v příštích letech mimo jiné "postavit na nohy" upadající živočišnou výrobu, či propagace domácích potravin bylo mezi nimi například omezení dominantní síly nadnárodních obchodních řetězců. Ty ovládají podle Agrární komory tři čtvrtiny tuzemského maloobchodu s potravinami na němž prý prodávají přednostně zahraniční výrobky.

Tagy: prezident Miloš Zeman agrární komora nápady

Zdroje: ČTK