Zeman složí slib dopoledne, uctí sv. Václava i Masaryka

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezidentský slib složí Miloš Zeman 8. března dopoledne. Následovat bude vojenská přehlídka. Zeman pak položí květiny k ostatkům patrona českých zemí svatého Václava a věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Slavnostní den nový prezident zakončí obědem s nejvyššími ústavními činiteli. Informovala o tom dnes Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Miloš Zeman na budoucí poštovní známce.

Miloš Zeman na budoucí poštovní známce.,zdroj: zemannahrad.cz

Příští pátek přijede Zeman na Pražský hrad v 09:00 hodin ráno. O hodinu později začne ve Vladislavském sále Hradu slavnost, v jejímž průběhu složí prezidentský slib. Krátce před jedenáctou hodinou začne dvacetiminutová vojenská přehlídka, která se uskuteční na třetím hradním nádvoří. 

Po jejím skončení Zeman navštíví svatovítskou katedrálu, kde položí květiny k ostatkům svatého Václava. Těsně před polednem pak položí věnec k Masarykově soše, uvedla Burianová. Slavnostní program se uzavře ve 14:00, kdy skončí Zemanův oběd s politickými představiteli. 

Zeman dnes novinářům řekl, že má již připraven zhruba patnáctiminutový inaugurační projev. "Budu ho pronášet zpaměti, protože ten, kdo své projevy čte, tím dokazuje, že umí číst," řekl Zeman. Budoucí prezident si dnes také vyzkoušel oblek, který bude mít při uvedení do funkce. 

Zpátky na Vysočinu

Zeman dnes ve své pražské kanceláři absolvuje jeden z posledních úředních dní před svým nástupem do prezidentského úřadu. Podle informací z jeho týmu bude o víkendu podobně jako v minulých týdnech odpočívat na Vysočině. Odpočinek si zřejmě prodlouží do pondělí. Poté již začne příprava ceremoniálu uvedení prezidenta do úřadu. 

Ve čtvrtek Zeman navštíví středočeské Lány, kam ho pozval jeho předchůdce Václav Klaus. Dosavadnímu prezidentovi vyprší druhý mandát hlavy státu právě ve čtvrtek. Ve pátek pak na Hradě usedne Zeman.

Tagy: prezident Miloš Zeman inaugurační projev

Zdroje: ČTK