Zeman míří do Ruska ve velkém stylu. V plánu je obří delegace i oběd s Gorbačovem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 11. 2017 15:07) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, řekl v úterý na tiskové konferenci Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Prezident Miloš Zeman se v Rusku setká s Putinem i Gorbačovem

Prezident Miloš Zeman se v Rusku setká s Putinem i Gorbačovem,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Do Soči Zeman přiletí v pondělí, s Putinem se setká následující den. Součástí schůzky bude i jednání národních delegací, řekl Ovčáček. Ve středu 22. listopadu se český prezident v Moskvě zúčastní zahájení podnikatelského fóra. Další setkání českých a ruských podnikatelů je naplánováno na pátek v Jekatěrinburgu.

Podle Svazu průmyslu a dopravy doprovodí prezidenta na cestě do Ruska v podnikatelské misi zástupci 129 českých firem. Z nich asi 30 si cestu zařídí vlastními prostředky, zbytek využije vládního speciálu nebo letadla pronajatého od společnosti Travel Service.

Bude to největší podnikatelská delegace Svazu průmyslu a dopravy za 25 let. Kancléř Vratislav Mynář řekl, že další podnikatelé se zúčastní jen jednoho ze seminářů. Celkový počet zástupců českých firem odhadl asi na 150. Do Ruska Zemana doprovodí mimo jiné i ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Obchod s Ruskem omezují sankce, které na tuto zemi uvalily Evropská unie a USA kvůli anexi Krymu a postoji k bojům na východě Ukrajiny. Zeman se opakovaně proti sankcím vyslovil, nemají podle něj smysl.

Na středu má Zeman v plánu také oběd s Gorbačovem. Setkat se s ním měl již loni v září, kdy měl bývalý šéf Sovětského svazu přicestovat do Prahy, ale cestu ze zdravotních důvodů zrušil. Jednat poté bude Zeman i s Medveděvem.

Český prezident se v Moskvě zúčastní také slavnostního otevření výstavy Poklady Pražského hradu. Ovčáček již dříve sdělil, že na výstavě bude vystaven i relikviář ze 14. století či o 200 let starší bronzový svícen ze Svatovítského pokladu.

V Moskvě bude vystavena více než stovka předmětů včetně vzácných textilií spojených se svatou Ludmilou a českými královnami. Moskvané uvidí v některém z tamních chrámů i lebku svaté Ludmily.

Do Jekatěrinburgu Zeman odletí ve čtvrtek 24. listopadu, kde se druhý den setká s podnikateli, s gubernátorem Sverdlovské oblasti a u pomníku uctí památku československých legionářů. Prohlédne si také továrnu, kde se sestavují česká letadla L-410.

Ovčáček popsal i další plánované cesty prezidenta - Zeman do konce roku navštíví ještě jih Moravy a Slovensko. V Jihomoravském kraji by měl být Zeman od 29. listopadu do 1. prosince. Podle Ovčáčka se chystá na setkání s občany v Moravském Krumlově, ve Strážnici, v Bučovicích a v Letovicích.

"Pan prezident ještě v měsíci prosinci zavítá na návštěvu Slovenska. To je tradice. Vždy na konci prvního mandátu nebo druhého mandátu český prezident navštěvuje Slovensko," doplnil mluvčí.

Zeman v Rusku ocení státními vyznamenáními několik osobností. Třem až čtyřem ruským válečným veteránům, kteří se podíleli na osvobození Československa, udělí medaile Za hrdinství a ocení také ruskou bohemistku. Jména oceněných Pražský hrad tradičně nezveřejňuje. Všichni veteráni se ale narodili v roce 1924, a je jim tedy 93 let.

Tagy: Rusko Česko zahraničí domácí ruský prezident český prezident česko-ruské vztahy

Zdroje: ČTK