Dnes je pátek 27. května 2022., Svátek má Valdemar
Počasí dnes 11°C Dešťové přeháňky

Zeman je nám blíž než Paroubek, říká Sobotka z ODS

Zeman je nám blíž než Paroubek, říká Sobotka z ODS
zdroj: tisková zpráva

Přemysl Sobotka přiznává, že pokud by se Zemanova Strana práv občanů dostala do Poslanecké sněmovny, jednalo by se občanským demokratům s ní lépe než s ČSSD vedenou Jiřím Paroubkem.

Senátor ODS Přemysl Sobotka v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz řekl, že Miloš Zeman z nově vzniklé Strany práv občanů je pro něho přijatelnějším politickým partnerem než Jiří Paroubek a ČSSD.

"Miloš Zeman je velký politik a s ekonomickým myšlením je nám samozřejmě blíž, než totální populista Paroubek. Věřím, že voliči pochopí a nebudou skákat na 30korunové vějičky," prohlásil Sobotka.

Zemanova strana se sice nepočítá s účastí ve vládě, zveřejnila však podmínky, na základě kterých by vítěze voleb mohla tolerovat.

"Nepočítáme s nikým jako s koaličním partnerem. Ale jsme ochotni tolerovat vládu, která splní našich sedm požadavků ke změně volebního zákona," řekl serveru ParlamentníListy.cz mluvčí Strany práv občanů Eduard Zeman.

Zeman je čitelný

Mezi sedmi uvedenými body jsou položky jako zavedení přímé volby starostů a senátorů, hejtmanů či prezidenta, snížení počtu preferenčních hlasů z pěti na tři nebo zvýšení počtu volebních krajů ze třinácti na třicet pět.

Ekonomický program má Zemanova strana stručný a narozdíl od sedmi bodů ke změně volebního zákona jím nezavazuje podporu vládě. Strana práv občanů je narozdíl od ODS proti zavedení školného či poplatků ve zdravotnictví. Na druhé straně je Zeman například proti třináctým důchodům, jež prosazuje ČSSD.

"Slova, která pronáší Miloš Zeman, jsou čitelná a jasně signalizují, že populistické sliby jen poškozují stát a občany z hlediska budoucnosti," říká k Zemanovým dosavadním vyjádřením Sobotka.

www.parlamentnilisty.cz