Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Zeman jde opět do útoku. V živém vysílání zesměšnil Nečasovu vládu

Zeman jde opět do útoku. V živém vysílání zesměšnil Nečasovu vládu
zdroj: Mediafax

Bývalý premiér České republiky a předseda ČSSD Miloš Zeman byl hostem nedělní Partie na televizi Prima. Kromě své kandidatury na post prezidenta se rozhovořil taktéž o kauze MUS, Romanu Janouškovi či vládě Petra Nečase. Jeho vystoupení spolu s redakcí sledoval i analytik Břetislav Polách.

"Pokud ty záznamy nejsou zfalšované, tak není pochyb o tom, že pan Bém říkal něco jiného na veřejnosti a něco úplně jiného v rozhovorech s panem Janouškem. Jediná obrana proti odposlechům je ta, abyste říkal v soukromí totéž co na veřejnosti," uvedl v Partii televize Prima expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. Ten k případu bývalého číšníka Romana Janouška doplnil, že by nechtěl, aby se k tématu vyjadřoval prezident republiky Václav Klaus.

"Pokud by se měla hlava státu vyjadřovat ke korupci, tak nedělá nic jiného," vysvětlil Zeman s tím, že ke krádežím podle jeho slov dochází nejen v Praze na magistrátu, ale i na řadě dalších míst. "Doufejme, že pan Janoušek není na Bahamách a že se celá věc vyšetří."

"Zeman je pan řečník," řekl pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách, který nedělní Partii televize Prima sledoval. "Málokdo z politiků v naší zemi má tak hlubokou znalost prostředí, zkušenosti a nadhled, jako dnes v televizi předvedl bývalý premiér Miloš Zeman. Pakliže on je během jedné minuty schopen udělat rešerši korupčních kauz a zpráv BIS deset let dozadu, svědčí to o mnohém. Zejména o tom, že není jen ledajaký důchodce z Vysočiny. Zde bych chtěl podotknout jedinou věc, že právě to tvrzení, že je seniorem odněkud z jižních Čech, mu ve finále může ublížit, jelikož si lidi řeknou, proč bych ho volil, když nemá ambice," poznamenal Polách.

Nečasova vláda pod palbou Zemanovy kritiky

Zeman během pořadu připomenul především daňové úniky, které podle něj tvoří téměř 450 miliard korun. "A jestliže se následně 2,5 miliardy vezme zdravotně postiženým…“ doplnil expremiér. Jeho pohled na současnou vládu Petra Nečase byl stejně kritický. Nečasův kabinet je slabý, Sobotkova opozice také, a ještě víc. Holešovská výzva, o níž ParlamentníListy.cz dlouhodobě informují, je v očích Miloše Zemana blábol. "Slabý premiér chce slabou opozici a opačně,“ zaklel.

Proč tedy chcete být prezidentem, když tuto špínu takto vnímáte? zeptal se pohotově moderátor Punčochář. Zeman připustil, že jej okolí několik let přesvědčovalo, aby se vrátil do politiky. "Nikoli ale na základě výzkumů, které jsou často zmanipulované, ale díky podpisovým akcím," řekl Zeman. "Hodně lidí asi řekne, ty dědku z Vysočiny, vrať se do svých lesů a nezacláněj," rozesmál Zeman moderátora.

"Zeman je silná osobnost, ať už politicky formálního či neformálního charakteru," řekl naší redakci analytik. "Sleduji vždy a pečlivě možná zaváhání hostů ve studiu a Miloš Zeman nezaváhal ani jednou. Když se hovořilo o Holešovské výzvě, okamžitě reagoval, když o exministru financí Ivu Svobodovi, taktéž," dodal Polách. "Osobně ho vnímám velmi pozitivně."

Bývalý šéf ČSSD se rovněž vyjádřil ke kauze MUS. Podle jeho názoru s tím neměla ani jeho vláda, ani následovně vláda Josefa Tošovského co do činění. Zeman na Primě konstatoval, že MUS prodala jeho vláda společnosti, která za minoritní balík akcií nabídnula o téměř třicet procent víc, než by byl stát schopen vydělat na burze. "A dodal bych, že šéfem té společnosti byl tehdy bývalý prezident Mezinárodního měnového fondu," sdělil Zeman s úsměvem.

"Nenašel jsem jedinou Zemanovu slabinu, ale těším se, až se nějaká ukáže. Doufám, že to nebude až na pražském hradě," dodal závěrem Polách.

Zeman připustil i to, že v případě svého zvolení nehodlá udělovat amnestii. Ostře se vyhranil také proti jednotlivým milostem. "Ty bych uděloval jen těžce nemocným, kteří chtějí trávit poslední týdny života u rodiny, pokud nějakou mají."