Zelení nesouhlasí s bojem vlády proti krizi. Odejdou ministři?

- Aktuality autor: red

Ministři za SZ nebudou plnit úkoly související s vládou přijatými opatřeními proti krizi, dohodnutými v tripartitě. Předseda zelených Ondřej Liška vládní rozhodnutí označil za vítězství průmyslové lobby.

Zelení se podle něj v tomto týdnu rozhodnou, zda za stávající situace má smysl, aby jimi nominovaní ministři zůstali ve vládě. Premiér Jan Fischer řekl, že reagovat bude, až nová situace nastane. 

"Samozřejmě není vyloučeno, že toto rozhodnutí vlády bude mít nějaké politické konsekvence," řekl po jednání vlády její předseda. Celá vláda při závěrečném hlasování s 38 body krátkodobých protikrizových opatření podle něj souhlasila, s výjimkou ministrů životního prostředí Jana Dusíka a pro lidská práva Michaela Kocába. 

Expředseda zelených a poslanec Martin Bursík v pořadu ČT Hyde Park prohlásil, že on osobně by z vlády neodcházel, ale úkoly vlády, které považuje za nesmyslné by - být ministrem - neplnil. Následné rozhodnutí by pak nechal na premiérovi.

"Vláda neustupuje žádné průmyslové lobby. Toto je výsledek jednání se sociálními partnery," zdůraznil předseda vlády. 

Ministr Dusík řekl, že některé z bodů "neumí splnit" a do konce týdne se rozhodne, zda ve vládě zůstane. Premiér zdůraznil, že 38 bodů je výsledek dohody se sociálními partnery, sjednané "po nesmírném úsilí". Shodu na tripartitě označil za velký signál dohody, který by nebylo dobré promarnit. 

Zelení mají velký problém s body, které podporují dostavbu Temelína, rekonstrukci elektrárny Prunéřov, či stavbu jezů na Labi. "Je zcela absurdní, aby v době, kdy se lidé na Ostravsku dusí smogem, vláda místo jasných a rychlých kroků ke zlepšení situace přijímala úkol nepředkládat do sněmovny novelu zákona o ovzduší," řekl Liška. 

"Vláda může pozorovat, jak běží vypsaný tendr na Temelín," poznamenal Fischer. Sociální partneři prý na tuto investici tlačili, neboť může přinést dostatek pracovních míst. Premiér připomněl, že tento tendr vypsal ČEZ. "Co tam tolik vadí ministrům za Stranu zelených, to by bylo dobré, zeptat se přímo jich," dodal. V případě Prunéřova bude podle něj o rekonstrukci rozhodovat ministr životního prostředí.

Vláda schválila tzv. "exit strategy", tedy návrhy, jak postupovat při odeznění nynější ekonomické krize. Dokument vychází z toho, že vláda podmiňuje obnovení zdravého ekonomického růstu zdravými veřejnými financemi, tedy snižováním jejich deficitu. 

Vládní materiál počítá například s konsolidací veřejných rozpočtů, vyššími daněmi nebo s bojem proti korupci. Vláda mimo jiné navrhuje změnit z dočasných na trvalá hlavní opatření v úsporném balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Například nemocenská by tak už napořád zůstala na 60 procentech vyměřovacího základu. Dávky by se sice neměly snížit, ale nebudou se také zvyšovat. Výjimkou budou jen takové dávky, u kterých to nařizuje zákon. 

Vyšší by zůstala i daň z nemovitostí a spotřební daně. Sazby daně z přidané hodnoty by setrvaly na deseti a 20 procentech. Nově by vzniklo druhé pásmo daně z příjmů fyzických osob ve výši 25 procent.

Tagy: Vláda lobby krize Temelín zelení tripartita

Zdroje: ČTK