Janukovyčova strana chce vytvořit ´protikrizovou koalici´

- Aktuality autor: red

V případě oficiálního potvrzení volebního vítězství Viktora Janukovyče se prý nový prezident zasadí o to, aby Ukrajinu řídila "protikrizová koalice" složená podle odbornosti, nikoli politické příslušnosti.

Oznámili to v pondělí v Kyjevě představitelé dosud opoziční Strany regionů, které Janukovyč předsedá. 

Janukovyč je vítězem nedělních prezidentských voleb a předpokládá se, že jeho prvním krokem bude pokus o sestavení nové vlády. Jeho Strana regionů ale v parlamentu nemá většinu, a pokud se jí nepodaří vládní koalici sestavit, vypíše Janukovyč jako prezident nové volby. 

O jejich termínu se už v Kyjevě spekuluje - hovoří se o květnu nebo červnu. Koalici s Blokem Julie Tymošenkové, s níž se Janukovyč utkal o prezidentské křeslo, Strana regionů vylučuje. 

"Za Janukovyčova prezidentství vznikne vláda na základě odbornosti, nikoli politické příslušnosti," prohlásila místopředsedkyně poslanecké frakce Strany regionů Hanna Hermannová. Místopředseda strany Borys Kolesnikov označil za nejdůležitější úkol vlády sestavení protikrizového programu. 

"Půdorys protikrizové vládní koalice bude jasnější, až ústřední volební komise oznámí oficiální výsledky a Viktor Janukovyč se skutečně stane prezidentem," řekl Kolesnikov. 

Pokud jde o osobu příštího premiéra, "máme mnoho kvalitních kandidatur," řekl dále místopředseda strany. Hlavním kritériem výběru bude podle něj schopnost realizovat soubor reforem, které chce prosazovat budoucí prezident. Ukrajinská Pravda napsala, že jednání o nové vládní koalici chce Janukovyč zahájit bezprostředně po prezidentských volbách, nejlépe hned v úterý.

Tagy: koalice Ukrajina janukovyc

Zdroje: ČTK