Zdeněk Srstka: Nechci vidět chcípat chudáky na ulicích!

- Aktuality autor: Jan Pastor

„Politiku a politiky nekritizuji a nemluvím o nich. Vždycky totiž budou schopnější a méně schopní, chudí i bohatí," uvedl pro ParlamentníListy.cz herec Zdeněk Srstka. A vzápětí se rozpovídal o jiném tématu, které však s politikou v zemi přece jen souvisí - bezdomovectví.

Placeholder

Placeholder , zdroj: Archiv

"Daně, no to mi vůbec nepřipomínejte… Ty platíme ze všeho snad dvakrát! Já bych asi neměl radit, jak na ně, na to mám svou bezvadnou ženu. Ta umí šetřit, ví, co koupit i v době, kdy se vše zdražuje. Já bych daně rozlišoval, chudí by měli mít rozhodně nějaké výhody, odpočty. Rodiny s více dětmi také. Vždyť děti jsou budoucnost národa a koho jiného podpořit, než rodinu," říká Srstka.

Pro ParlamentníListy.cz však dodává, co ho velmi tíží. „Víte, chudí a bohatí byli, jsou a budou. Ale to by nemělo přece znamenat, že budou lidé umírat na ulicích. Ti lidé, co jsou z naší země, pracovali tu, mají tu své kořeny. Já vím, mají svůj svět, nejsou třeba bez chyby, i když se tam mnozí mohli dostat velmi rychle, ale měl by být zájem s nimi mluvit a nějak jim pomoci. Možná se to může zdát hloupé přirovnání, ale když pracuji s těmi zvířátky a vím, jak umí být vděčná za to, že se jich někdo ujme, že se jim někdo věnuje a že na ně někdo mluví, říkám si, proč to tak nejde i s lidmi? I oni by byli určitě vděční za to, že se o ně někdo zajímá a ne že se nechávají naprosto bez zájmu někde s dovolením, chcípnout," říká Zdenek Srstka, kterého již Češi mají po dlouhá léta spojeného také s pořadem Chcete mě, v kterém nabízí lidem zvířata z útulků.

Chtělo by to více sociálních bytů a méně lhostejnosti

Podle něj by měly vedle státu, který by měl zabránit tomu, aby tolik lidí přežívalo na ulicích, více aktivity projevit i různé církve. „Vždyť ty mají pomoc bližnímu ve svém programu. Každopádně pevně doufám, a vnímám i to, že se snad i ve společnosti začíná něco měnit a že politici začínají přemýšlet o tom, aby se stavělo více sociálních bytů pro ty lidi, kteří prostě nemají moc peněz," myslí si známý herec.

Dodává však, že by se měli zapojovat do pomoci těm nejchudším i všichni ostatní lidé - tím, že nebudou lhostejní. „Je mi vždycky nesmírně líto, když vidím někoho v zimě sedět osamoceného na lavičce, hladového, špinavého, protože nic nemá a nemá ani kam složit hlavu. A mám pocit, že to lidé už snad ani nevnímají, berou to jako samozřejmost, nebo si říkají, že takový chudák si za to vlastně může sám. Že mohl pracovat, postarat se o sebe. Ale vždyť někdy se to může vše přihodit tak rychle, to si nikdo nepřipouští?," říká dál pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Srstka.

Více čtěte na ParalmentníListy.cz

Tagy: daně bezdomovci