Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno

Zdeněk Srstka: Nechci vidět chcípat chudáky na ulicích!

Zdeněk Srstka: Nechci vidět chcípat chudáky na ulicích!
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

„Politiku a politiky nekritizuji a nemluvím o nich. Vždycky totiž budou schopnější a méně schopní, chudí i bohatí," uvedl pro ParlamentníListy.cz herec Zdeněk Srstka. A vzápětí se rozpovídal o jiném tématu, které však s politikou v zemi přece jen souvisí - bezdomovectví.

"Daně, no to mi vůbec nepřipomínejte… Ty platíme ze všeho snad dvakrát! Já bych asi neměl radit, jak na ně, na to mám svou bezvadnou ženu. Ta umí šetřit, ví, co koupit i v době, kdy se vše zdražuje. Já bych daně rozlišoval, chudí by měli mít rozhodně nějaké výhody, odpočty. Rodiny s více dětmi také. Vždyť děti jsou budoucnost národa a koho jiného podpořit, než rodinu," říká Srstka.

Pro ParlamentníListy.cz však dodává, co ho velmi tíží. „Víte, chudí a bohatí byli, jsou a budou. Ale to by nemělo přece znamenat, že budou lidé umírat na ulicích. Ti lidé, co jsou z naší země, pracovali tu, mají tu své kořeny. Já vím, mají svůj svět, nejsou třeba bez chyby, i když se tam mnozí mohli dostat velmi rychle, ale měl by být zájem s nimi mluvit a nějak jim pomoci. Možná se to může zdát hloupé přirovnání, ale když pracuji s těmi zvířátky a vím, jak umí být vděčná za to, že se jich někdo ujme, že se jim někdo věnuje a že na ně někdo mluví, říkám si, proč to tak nejde i s lidmi? I oni by byli určitě vděční za to, že se o ně někdo zajímá a ne že se nechávají naprosto bez zájmu někde s dovolením, chcípnout," říká Zdenek Srstka, kterého již Češi mají po dlouhá léta spojeného také s pořadem Chcete mě, v kterém nabízí lidem zvířata z útulků.

Chtělo by to více sociálních bytů a méně lhostejnosti

Podle něj by měly vedle státu, který by měl zabránit tomu, aby tolik lidí přežívalo na ulicích, více aktivity projevit i různé církve. „Vždyť ty mají pomoc bližnímu ve svém programu. Každopádně pevně doufám, a vnímám i to, že se snad i ve společnosti začíná něco měnit a že politici začínají přemýšlet o tom, aby se stavělo více sociálních bytů pro ty lidi, kteří prostě nemají moc peněz," myslí si známý herec.

Dodává však, že by se měli zapojovat do pomoci těm nejchudším i všichni ostatní lidé - tím, že nebudou lhostejní. „Je mi vždycky nesmírně líto, když vidím někoho v zimě sedět osamoceného na lavičce, hladového, špinavého, protože nic nemá a nemá ani kam složit hlavu. A mám pocit, že to lidé už snad ani nevnímají, berou to jako samozřejmost, nebo si říkají, že takový chudák si za to vlastně může sám. Že mohl pracovat, postarat se o sebe. Ale vždyť někdy se to může vše přihodit tak rychle, to si nikdo nepřipouští?," říká dál pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Srstka.

Více čtěte na ParalmentníListy.cz