Zavinil nehodu autobusu s desítkami zraněných, dostal 5 let

- Aktuality autor: red

Za způsobení nehody autobusu, při které se zranilo 28 cestujících, si šedesátiletý řidič Ladislav Vaněk s konečnou platností odpyká pět let ve vězení.

Vaněk v srpnu 2007 jako řidič škodovky u Rožmberka nad Vltavou nebezpečně předjížděl rakouský autobus, který kvůli tomu sjel ze svahu. Jen šťastnou náhodou nikdo nezemřel. Vaňkovo dovolání ještě před koncem loňského roku bez veřejného jednání odmítl Nejvyšší soud (NS). Ten své rozhodnutí zpřístupnil na internetu. 

Vaněk v dovolání stejně jako před soudy v Českém Krumlově a Českých Budějovicích tvrdil, že havárii nezavinil. Navrhoval provedení revizního znaleckého posudku. 

Podle Nejvyššího soudu je však rozsudek přesvědčivý a pečlivě odůvodněný. "Tím, že obviněný předjížděl uvedený autobus za situace, kdy jej nemohl s ohledem na podmínky silničního provozu řádně předjet, vyvolal nebezpečnou situaci, při které hrozila srážka všech tří vozidel (včetně protijedoucího)," uvedl v usnesení senát s předsedkyní Miladou Šámalovou. 

Vaněk ve Škodě 120 údajně předjížděl autobus velmi riskantně. Když z protisměru vyjelo další auto, musel autobus uhnout na krajnici. Ta se pod ním utrhla, takže autobus spadl ze svahu a zůstal ležet na střeše. Řidič škodovky od počátku vinu popíral. Autobus podle něj ještě po předjetí pokračoval v jízdě, jeho šofér se ale údajně choval podivně. 

Havárie se stala na úzké silnici z Rožmberka nad Vltavou do Větřní. V autobuse cestovalo 34 starších lidí z Korutan. Jen šest z nich vyvázlo bez zranění, ostatní odvezly sanitky do nemocnic v Českém Krumlově a Českých Budějovicích. Osm mělo těžká zranění. Škoda na autobuse dosáhla téměř 2,8 milionu korun. 

Už prvostupňový soud uvedl, že jen díky pohotovosti řidiče autobusu nedošlo k tragédii srovnatelné s havárií neoplanu u Nažidel. Před sedmi lety při ní zahynulo 20 lidí. Podle znalců řidič rakouského autobusu dokázal zpomalit před pádem ze srázu na rychlost 11 kilometrů za hodinu. Proto následky nebyly tak vážné jako u Nažidel, kde autobus padal ze svahu čtyřicetikilometrovou rychlostí.

Tagy: nehoda soud autobus

Zdroje: ČTK