Poslanci se opět hádali kvůli programu schůze

- Aktuality autor: red

Poslanci se ve středu při jednání o změnách v programu pohádali o to, zda a kdy mají jednat o údajné korupci při jednání o dodávkách stíhaček gripen. Navrhla to ODS jako první bod. Ostatní ji obviňují z obstrukcí.

Levice ji opět vinila z obstrukcí, nedošlo by prý na některé zákony. Padly návrhy na jiné termíny pro jednání o údajném úplatkářství. Poslanci si nakonec odhlasovali, že o tom budou jednat ve středu jako o posledním bodu. 

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase nejde v kauze gripenů o drb nebo pomluvu. Připomněl, že zatímco britský protikorupční úřad obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, česká policie za ministra vnitra nominovaného ČSSD Martina Peciny případ odložila. 

"Problému se nelze vyhnout, nelze před ním strkat hlavu do písku," zdůraznil Nečas a poznamenal, že verdikt o pronájmu stíhaček padl za vlády ČSSD. Žádný bod schůze sněmovny podle něho není tak závažný jako gripeny, konkrétně se zmínil o zahrádkářích. 

"Nevím, proč si pan poslanec Nečas v té souvislosti bere do úst zahrádkáře. Možná proto, že to jsou poctiví lidé, kteří desetiletí pracovali na zvelebení naší vlasti," reagoval předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Návrh na zařazení jednání o gripenech jako první bod nazval kouřovou clonou. "ODS se snaží v rámci obstruktivního jednání předřadit tento problém," soudil Kováčik. Poslanci by měli rozhodovat o návrzích na proplácení prvních tří dnů nemoci a zvýšení mateřské. Oba návrhy podporuje levice, a nesouhlasí s nimi ODS. 

Také podle předsedy poslanců ČSSD Bohuslava Sobotky se Nečas snažil zařadit návrh jako první bod, aby sněmovna nic jiného neprojednala. "ODS nechce projednat vůbec nic," prohlásil a připomněl také úterní, prý dlouhé projevy členů ODS. Sobotka dokonce označil občanské demokraty za pokrytce. Klidně jednejme i o gripenech, ale až na to bude čas," řekl Sobotka. Dodal, že by to mohlo být třeba příští týden. 

Občanští demokraté stáhli návrh, aby se o pronájmu gripenů jednalo před všemi ostatními body. Neuspěli s požadavkem, aby se poslanci kauzou zabývali v pátek od rána. Sněmovna podpořila Sobotkův návrh, aby byl bod zařazen na večer. Zprávu by měli přednést ministři vnitra Pecina a spravedlnosti Daniela Kovářová, měli by přijít i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a policejní prezident Oldřich Martinů. Poslanci si odhlasovali, že mohou jednat i po 21:00. 

Sněmovna jednala o programu zhruba 2,5 hodiny i s přestávkou na opravu údajně špatně fungujícího hlasovacího zařízení.

Česko si v roce 2004 pronajalo gripeny na deset let za 19,65 miliardy korun. Kauzou údajných úplatků při jednání o dodávkách gripenů se v ČR dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě však nepadlo žádné obvinění a obě šetření skončila odložením. Naposledy se tak stalo koncem loňského roku. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.

Tagy: poslanci sněmovna korupce gripen

Zdroje: ČTK