Západ míří do Teheránu, arabský svět se bojí posílení moci Íránu
15. 7. 2015 – 16:59 | Zpravodajství | roj

Uzavření mezinárodní dohody s Íránem o omezení jaderného programu výměnou za zrušení sankcí vítají západní velmoci, které v následujících dnech plánují do Teheránu vyslat své vysoce postavené politické představitele. Vidí v zemi budoucího významného ekonomického a obchodního partnera. To arabský svět jadernou dohodu přijímá s ostražitostí. Domnívají se, že dohoda Teheránu stejně nezabrání případnému získání jaderné zbraně. Navíc je podle nich pravděpodobné, že uvolnění mezinárodní izolace zemi poskytne výhodu v soupeření o moc v regionu.
Komentáře ve Francii a Británii dnes vesměs vítají uzavření mezinárodní dohody o omezení jaderného programu Íránu a označují smlouvu za "historickou". Zvlášť vyzdvihují její kladný geopolitický a ekonomický rozměr. Zdůrazňují však, že přetrvávají i některé nejistoty a obavy.
Západ - a především Washington - doufá, že otevření se Íránu zahraničí a jeho ekonomické oživení přispěje k demokratizaci íránského režimu. "Nelze však vyloučit, že ti nejradikálnější duchovní nezvolí ještě tvrdší pozice doma i v zahraničí, právě aby takovému vývoji zabránili," domnívá se komentátor francouzského deníku Libération.
Dohodou Spojené státy výrazně zasáhly do dlouholetého konfliktu mezi sunnity a šíity na Blízkém východě, uvedl britský deník The Independent. Historická dohoda se některým jeví jako obdivuhodné vítězství šíitů a trnem v oku Izraele. "Mocenská rovnováha v regionu se možná navždy změnila," soudí list.
"Ať už je dohoda nebo ne, napětí v regionu jen tak nezmizí," řekl Abdal Chálid Abdalláh, profesor politologie na univerzitě ve Spojených arabských emirátech. "Jestli je Írán rozhodnut hrát roli hegemona, tedy regionální mocnosti, čekají nás těžké časy," uvedl.
Saúdská Arábie už vydala varování, že Írán musí využít jakýchkoli hospodářských zisků ze zrušení sankcí ke zlepšení života Íránců a nikoliv k "vyvolání nepokojů v oblasti, což by se setkalo s rozhodnou reakcí států regionu".
Další monarchie Arabského poloostrova se snažily vyjádřit mírný optimismus. Vůdce Spojených arabských emirátů, které mají dlouhodobé obchodní styky s Íránem, a kuvajtský emír, jenž ve snaze zlepšit vzájemné vztahy loni navštívil Teherán, zaslali Íránu gratulace a vyjádřili naději, že dohoda přispěje k regionální stabilitě a bezpečnosti.
Co se týče samotné jaderné dohody, jsou arabské země skeptické, že by mohla zabránit Íránu v konstrukci jaderné zbraně. Bývalý šéf saúdskoarabské tajné služby princ Turkí Fajsál už před časem varoval, že dohoda může nastartovat v regionu závody ve zbrojení.
Do Íránu, který se nyní pro západní země jeví jako lákavý ekonomický partner, se vydají v nejbližších dnech či týdnech představitelé západních zemí. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes oznámil, že přijal pozvání k brzké návštěvě Íránu. Měl by se podle agentury AFP stát jedním z prvních vysoce postavených západních představitelů, kteří navštíví Teherán po uzavření dohody o íránském jaderném programu. V neděli se podle agentury Reuters chystá do Teheránu i německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.
"Veškeré nadnárodní společnosti ve světě jsou už jednou nohou v letadle, aby jely obchodovat s tímto mastodontem se 77 miliony obyvatel," napsal dnes francouzský deník L'Union. "Výkvět amerického, evropského a čínského kapitalismu se už měsíce nemůže dočkat a je netrpělivý. Konkurence bude asi nelítostná," tvrdí další francouzský list Le Républicain lorrain.
O cestě na vládní úrovni uvažuje i české ministerstvo zahraničí. "Tímto krokem se pro ČR otevírají nové možnosti ve vzájemných vztazích. V poslední době se uskutečnily konzultace na úrovni náměstků obou zemí, výměny parlamentních delegací, které doprovázeli podnikatelé. Podpis této dohody se stává podnětem pro zvažování cesty do Íránu na vládní úrovni," je přesvědčen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.