Střety Turků s Kurdy se vyostřují. Vyžádaly si dalších devět mrtvých

- Aktuality autor: art

Výbuch nálože nastražené kurdskými povstalci v autě u policejního stanoviště na jihu Turecka připravil v neděli o život dva policisty. Turecká armáda v odvetném útoku zabila šest vzbouřenců. V regionální metropoli Diyarbakir mezitím zákaz vycházení vyprovokoval protesty.  

Po období relativního klidu se jihovýchod Turecka opět noří do násilného pekla

Po období relativního klidu se jihovýchod Turecka opět noří do násilného pekla,zdroj: Profimedia.cz

Kurdští útočníci uprchli do hornaté oblasti v provincii Sirnak nedaleko hranic se Sýrií. Turecké bezpečnostní síly poté oblast ostřelovaly a vzbouřence pronásledovaly i pomocí útočných vrtulníků. Další policista byl údajně zabit v jiném střetu, napsal Reuters.

Guvernér provincie Diyarbakir vyhlásil čtyřiadvacetihodinový zákaz vycházení v historické čtvrti stejnojmenného města. Podle bezpečnostních zdrojů tam bylo při střetech zraněno sedm policistů.

Jinde ve městě policie použila slzný plyn a vodní děla proti skupinkám mládeže, kteří na protest proti zákazu vycházení házeli kameny a snažili v ulicích postavit barikády.

V červenci zkrachoval proces usilující o mírové řešení problémů kolem velké kurdské menšiny v Turecku. Vypuklo nové násilí, které je podle Reuters nejhorší za posledních asi 20 let. O život již přišlo více než 100 příslušníků tureckých bezpečnostních sil a stovky ozbrojenců radikální Strany kurdských pracujících (PKK).

Zákaz vycházení byl podle místních činitelů dnes večer obnoven v kurdském městě Cizre, které je již déle než týden dějištěm krvavých střetů mezi bezpečnostními silami a kurdskými povstalci. Cizre, které je baštou PKK, leží nedaleko turecké hranice s Irákem a Sýrií.

Předešlý zákaz vycházení tu platil osm dní a zrušen byl teprve v sobotu ráno. Podle guvernéra provincie Sirnak citovaného agenturou AFP tu pokračují operace proti bojovníkům PKK a nový zákaz vycházení bude tudíž platit až do dalšího nařízení.

Kurdové bojují o autonomii v Turecku od roku 1984 a ozbrojený boj si vyžádal asi 40 tisíc lidských životů. V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a až do začátku nynějších násilností konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří. Nové násilí se vystupňovalo poté, co turecká armáda začala útočit na pozice PKK na severu Iráku.

Tagy: zahraničí Turecko Kurdistán kurdští separatisté

Zdroje: ČTK