Zaorálek být předsedou sněmovny nechce

- Aktuality autor: red

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl funkci předsedy sněmovny. Místo se uvolní po současném šéfovi dolní komory Miloslavu Vlčkovi (ČSSD), který se rozhodl rezignovat pod tíhou mediálních kauz.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek podle médií prohlásil, že úřad by měl zastávat zástupce ČSSD. Zaorálek ale řekl, že funkci by měla dostat první místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

"Jedná se o měsíc a byl bych rád, kdyby se zvolilo co nejjednodušší řešení a kdyby se to už nekomplikovalo. Věřím, že bude jednat (Němcová) korektně vůči ostatním politickým stranám a že svolá schůzi na 18. května, kterou bychom ještě chtěli. Věřím, že si tady už nikdo naschvály dělat nebude a že to proběhne tak, jak má," řekl Zaorálek. Doplnil, že s tímto postojem už seznámil dosluhujícího předsedu sněmovny Miloslava Vlčka

Jiří Paroubek uvedl, že mu připadá logické, aby v čele sněmovny stál sociální demokrat, a to v duchu dohody, kterou v létě 2006 uzavřely politické strany. 

"Je tam možná jiný pohled, že bychom měli stále držet půdorys výsledků hovorů roku 2006, to chápu. Na druhé straně mi připadá, že čas, který zbývá, je krátký a já bych se nerad s paní Němcovou přetahoval o vedení sněmovny. Připadá mi to trapné," zdůraznil Zaorálek, který stojí v čele kandidátky ČSSD v Moravskoslezském kraji. 

Vlček, který vedl kandidátku sociální demokracie do voleb v Olomouckém kraji, opouští celostátní politiku kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami.

Tagy: sněmovna ČSSD němcová předseda zaoralek

Zdroje: ČTK