Začaly evakuace nemocných z území syrských rebelů, pro některé příliš pozdě

- Aktuality autor: šar

Z rebely ovládané oblasti u syrské metropole Damašku začaly evakuace nemocných, kteří akutně potřebují pomoc. Informoval o tom ve středu Mezinárodní výbor Červeného kříže. Z východní Ghúty, která je v obležení syrské armády, ale byly zatím převezeny do nemocnic v Damašku jen čtyři osoby. V první fázi má být evakuováno 29 osob. Umožnila to dohoda mezi Damaškem a povstalci, kteří výměnou za to propustí 29 zajatců.

Evakuace nemocných z rebely ovládaného území

Evakuace nemocných z rebely ovládaného území,zdroj: Profimedia.cz

"Seznam zahrnuje 18 dětí a čtyři ženy, tito pacienti trpí srdečními chorobami, rakovinou nebo jim selhávají ledviny, někteří potřebují operaci, která nemůže být v obléhané oblasti provedena," uvedl zástupce Syrsko-americké zdravotnické společnosti (SAMS).

Podle OSN je ale nutné evakuovat na 494 pacientů, podle SAMS dokonce 641. Počet pacientů na seznamu klesá, neboť někteří už zemřeli při čekání na dohodu o evakuaci.

OSN žádala prezidenta Bašára Asada, aby umožnil z obléhané oblasti východní Ghúta odjet zejména vážně nemocných dětem. Červený kříž hodnotí situaci jako kritickou. Na svém twitteru ve středu organizace zveřejnila snímky sanitek shromážděných k převozu nemocných.

Asad byl nakloněn povolit evakuaci dětí trpících rakovinou, není však jasné, zda kromě zmíněného počtu dovolí ještě nějaké lidi přemístit do míst, kde se jim dostane potřebné léčby. Ve východní Ghútě je v obležení nyní na 400 tisíc lidí, z toho 130 tisíc dětí. Kromě nemocí trpí lidé v enklávě také podvýživou.

V oblasti Východní Ghúta by měla být dodržována bezpečnostní zóna. Její existenci podpořily na jednání v Astaně Rusko a Írán, které podporují syrskou vládu, i Turecko, které stojí na straně některých protivládních povstalců.

Tagy: zahraničí OSN konflikt v Sýrii Humanitární pomoc nemoci a nákazy války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK