Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Za sobotu přibylo nejméně nakažených za víkendový den od konce června

Za sobotu přibylo nejméně nakažených za víkendový den od konce června
Testovací místo na pražském Smíchově. Zatímco minulý víkend byly denní nárůsty počtu nakažených koronavirem kolem jedné až dvou stovek, tento týden v sobotu se počet nově nakažených snížil na několik desítek | zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V Česku přibylo v sobotu 69 případů nemoci covid-19, což je skoro třikrát méně než před týdnem a nejméně za víkendový den od konce června.

Výrazně klesl i podíl odhalených případů nákazy na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na nejnižší hodnotě od konce června je nyní také tzv. reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie. Oproti předchozí sobotě je ale o třetinu vyšší počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 a téměř o pětinu nižší počet očkovaných.

Zatímco minulý víkend byly denní nárůsty počtu nakažených koronavirem v Česku kolem jedné až dvou stovek, tento týden v sobotu se počet nově nakažených snížil na několik desítek. Podobný byl naposledy o posledním červnovém víkendu. Zpomalování epidemie potvrzuje i několikadenní pokles reprodukčního čísla udávajícího, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze sobotní hodnoty 0,91 se k dnešku dostalo na 0,84, což je nejméně od 27. června. Na hodnotách nižších než jedna, které značí zpomalování šíření nemoci, se drží sedm dní v řadě.

Kromě celkového počtu nakažených klesl značně i podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. A to i navzdory tomu, že množství testů kleslo ze zhruba 53 000 antigenních a 32 000 PCR testů za předchozí sobotu na asi 49 000 antigenních a 15 000 PCR testů. U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu z 0,11 na 0,07 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil z 0,5 na 0,13 procenta. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl z 1,26 na 0,68 procenta.

K dnešku se pak ve srovnání se sobotou snížilo tzv. incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření. Ze sobotních 14 nově potvrzených případů covidu-19 za sedm dní na každých 100 000 obyvatel kleslo na 12 případů. Incidenční číslo kleslo ve většině krajů a v části regionů stagnovalo. Nejvyšší je stále v Praze s 32 případy covidu-19 za sedm dní na 100 000 obyvatel. Naopak nejnižší zůstává v Olomouckém kraji se čtyřmi případy.

Ve srovnání s minulým týdnem ale přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Předchozí sobotu bylo hospitalizovaných 30, zatímco tento týden v sobotu už 40, z toho pět ve vážném stavu.

Zároveň opět ubylo oproti minulému týdnu očkovaných. Zatímco předchozí sobotu bylo v Česku podáno přes 39 000 dávek, tuto sobotu bylo očkováno 32 464 lidí, tedy téměř o pětinu méně. Celkem bylo v zemi podáno od začátku očkování loni v prosinci 9,97 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je 4,57 milionu lidí.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno 1,67 milionu případů nemoci. Zemřelo 30 357 lidí s covidem-19. V posledních dnech se jen výjimečně objevují úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní byla zaznamenána v Česku čtyři úmrtí.

Zdroje: