Za dovoz potravin a zbraní stejné tresty, navrhují ruští celníci

- Aktuality autor: roj

Ruští celníci chtějí dovoz zakázaných potravin postavit na stejnou úroveň jako například dovoz výbušnin, jedů, zbraní hromadného ničení či radioaktivního materiálu. Například za pašování jablek z Polska by tak hrozilo až sedm let vězení. Federální celní služba už návrh zákona předložila vládě.

Celníci by chtěli dovoz zakázaných potravin (snímek z ničení polského vepřového masa) trestat stejně tvrdě jako převážení výbušnin nebo radioaktivního materiálu

Celníci by chtěli dovoz zakázaných potravin (snímek z ničení polského vepřového masa) trestat stejně tvrdě jako převážení výbušnin nebo radioaktivního materiálu,zdroj: Profimedia.cz

Moskva loni v létě zakázala dovoz západních potravin v odvetě za západní sankce, uvalené kvůli anexi Krymu a ruské roli v konfliktu na východě Ukrajiny. Letos byly sankce a protisankce prodlouženy. Od 6. srpna ruské úřady začaly na pokyn prezidenta Vladimira Putina ničit stovky tun zabavených potravin.

Ačkoliv se zákaz nemá vztahovat i na individuální dovoz pro osobní spotřebu, média po vstupu Putinova dekretu v platnost referovala i o případech, kdy celníci na letištích konfiskovali cestujících španělskou šunku či francouzské sýry.

"Nehledě na zavedení zákazu dovozu zemědělské produkce, surovin a potravin z jednotlivých států do Ruské federace celní úřady pokračují v odhalování faktů nezákonného převozu uvedených kategorií zboží," praví se v předloze.

Podle autorů nestačí dosavadní sankce v podobě pokut sahajících od 100 tisíc do 300 tisíc rublů (asi 36 tisíc až 108 tisíc Kč) pro právnické osoby. Celní služba proto navrhuje přeřadit zakázané jídlo do kategorie "strategicky důležitého zboží", do jaké patří zbraně hromadného ničení, jaderný materiál, nejsilnější otravné, výbušné a radioaktivní látky, munice, palné zbraně či vojenská technika.

Trest by pak mohl sahat nejen k milionové pokutě (asi 360 tisíc Kč), ale i k sedmi letům vězení, respektive 12 letům, pokud by trestný čin spáchala organizovaná skupina.

Debata o předloze má trvat do 3. září, pak by mělo následovat rozhodnutí. Platnost zákona navrhuje celní správa od března příštího roku.

V regionech mezitím pokračuje kampaň ničení zkonfiskovaných potravin: Ve Voroněži úřady zničily 280 kilogramů makedonské papriky, v Samaře 12 kilogramů francouzského sýru, čtvrt tuny zahraniční zeleniny a ovoce, jako i francouzské paštiky a lotyšské sardinky, a v Kirově spálili šest kilogramů litevského sýru.

Úřady tvrdí, že neprověřené zboží by mohlo být zdraví nebezpečné. Podle průzkumů však polovička Rusů nesouhlasí s likvidací západních potravin v zemi, která si dosud pamatuje hladomory v první polovině minulého století a kde podle úřadů 16 procent populace žije pod hranicí bídy.

Tagy: Rusko zahraničí ruské embargo

Zdroje: ČTK