Z reforem Nečasovy vlády podporují lidé nejvíce zdanění hazardu

- Aktuality autor: red

Z reforem, které připravuje kabinet Petra Nečase (ODS), má mezi lidmi největší podporu vyšší zdanění loterií a hazardu, které podporuje téměř devět desetin lidí. Naopak výrazný nesouhlas vyvolávají poplatky ve zdravotnictví, s nimiž souhlasí jen třetina.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos Tambor, který má ČTK k dispozici. Téměř dvě třetiny lidí uvedly, že stranu, která zdravotnické poplatky prosazuje, by nevolili.

Lidem se nelíbí ani záměr zrušit či výrazně omezit státní podporu stavebního spoření či penzijního připojištění, při rozhodování ve volbách by podle průzkumu negativně ovlivnil asi 60 procent dotázaných. Názor, že by stát měl v podpoře stavebního spoření a penzijního připojištění pokračovat, zastává 95 procent účastníků průzkumu.

Témeř polovina lidí by nevolila ani stranu prosazující zrušení stravenek jako zaměstnaneckého benefitu, a 42 procent stranu, která by usilovala o zrušení možnosti odečítat úroky z hypoték z daňového základu. Celkem 38 procent by nepodpořilo stranu snažící se sjednotit sazby DPH.

87 procent lidí pro zdanění hazardu

Nejvíce lidí podporuje zdanění loterií a hazardu, k této myšlence se přiklání 87 procent účastníků průzkumu, 69 procent má za to, že by tento krok nejvíce pomohl snížení deficitu státních financí. Podle 56 procent by státní dluh snížilo progresivní zdanění, 48 procent se přiklání ke zvýšení daní firmám.

Lidé jsou vcelku vstřícní také k záměru, aby si pacienti sami hradili léky do 50 korun, tento záměr má podporu asi poloviny dotázaných.

Výzkum se uskutečnil v červnu metodou on-line dotazování, zúčastnilo se jej 1053 respondentů.

Tagy: hazard pruzkum reformy

Zdroje: ČTK