Syrské vládní síly zřejmě spáchaly zločiny proti lidskosti, tvrdí AI

- Aktuality autor: red

Syrské síly se při potlačování demonstrací ve městě Talkalach v květnu možná dopustily zločinů proti lidskosti. Uvedla to dnes mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Zároveň vybídla Organizaci spojených národů, aby případy postoupila Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Podle agenturních zpráv je velmi vážná situace zejména v syrském městě Hamá, které je obklíčeno armádou; při raziích tam v úterý bylo podle místních aktivistů zabito nejméně 22 lidí.

"Amnesty International se domnívá, že zločiny spáchané ve městě Talkalach lze pokládat za zločiny proti lidskosti, neboť, jak se zdá, jsou součástí rozsáhlého a systematického útoku na civilní obyvatelstvo," praví se v prohlášení AI. Při "mimořádně tvrdé bezpečnostní operaci" v reakci na většinou poklidné demonstrace proti prezidentovi Bašáru Asadovi prý syrské bezpečnostní síly svévolně zatýkaly a mučily Syřany, a to včetně zraněných.

Rada by měla jednat

Syrské jednotky ve městě Talkalach poblíž libanonské hranice operovaly v polovině května několik dnů. Tisíce lidí tak přinutily uprchnout do Libanonu, uvedla AI ve zprávě založené na svědectvích získaných v Libanonu a na telefonátech ze Sýrie. Někteří ze zadržených uvedli, že byli ve vazbě biti a na dlouhou dobu spoutáni do pozice "ducha" (šabah), tj. se zápěstími uvázanými tak vysoko, aby mohli stát jen na špičkách. Devět lidí prý ve vazbě zemřelo.

Podle zástupce ředitele blízkovýchodní sekce AI Philipa Luthera by většina zločinů popsaných ve zprávě spadala pod soudní pravomoci ICC. "Rada bezpečnosti OSN musí ale nejdříve situaci v Sýrii předložit žalobci ICC," řekl Luther.

Odhaduje se na 1400 obětí

Počet obětí protestů, které v Sýrii trvají od března, se odhaduje na více než 1400. Úřady ze smrti civilistů a asi 500 vojáků a policistů viní ozbrojené gangy. Zprávy o obětech střetů a razií mnohdy nelze ověřit, protože syrské úřady zakázaly činnost většiny zahraničních médií působících v zemi.

Pozornost v posledních dnech poutá situace v severosyrském městě Hamá. Toto město asi 200 kilometrů od metropole Damašku po pátečních masových protestech obklíčila armáda. Podle dnešní zprávy syrské organizace na ochranu lidských práv v něm při střelbě bezpečnostních sil bylo zabito nejméně 22 lidí a osm desítek utrpělo zranění. Vojenské jednotky prý také pronikly do jedné ze dvou nemocnic, kam byli zranění převezeni.

Podle dřívějších tvrzení ochránců lidských práv vojáci v Hamá v úterý zabili nejméně 11 civilistů.

Tagy: protesty Sýrie Damašek nepokoje

Zdroje: ČTK