Z 'evropské dinosauří metropole' vznikl obří Jurský park

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Už více než sto let nacházejí paleontologové v okolí portugalského městečka Lourinha pozůstatky dinosaurů. Nejen z nich nyní samozvaná metropole dinosaurů postavila Dino Park, ve kterém mezi sedmi desítkami druhů v životní velikosti nechybí ani tyranosaurus či supersaurus.

V samozvané metropoli dinosaurů Lourinhě vznikl tematický park

V samozvané metropoli dinosaurů Lourinhě vznikl tematický park,zdroj: Profimedia.cz

Sedmiletý španělský chlapec Joël se přibližuje těsně ke čtyři metry vysokému tyranosaurovi. V Dino Parku v portugalském městečku Lourinha se takto od února vystřídalo už téměř 200 tisíce turistů. Je to nová atrakce samozvané metropole dinosaurů. Městečko s 25 tisíci obyvatel je zhruba 70 kilometrů severně od Lisabonu a díky svému nalezišti dinosauřích koster už dávno patří k významným lokalitám paleontologie ve světě. Od konce 19. století tam byly objeveny pozůstatky více než deseti dinosaurů.

Tematický park byl v městečku otevřen letos v únoru. Je tam muzeum s unikátními kosterními nálezy, makety dinosaurů či stopy masožravců namalované na chodníku. Celé městečko připomíná Jurský park, který v roce 1993 natočil režisér Steven Spielberg.

U vstupu do parku vítá návštěvníky obrovský supersaurus s dlouhým ocasem, který je jakousi předzvěstí obrovských rozměrů jedné z největších sbírek velkých prehistorických ještěrů v Evropě. Podobně jako je tomu v německém Rügenu nebo ve francouzském Meze.

"Máme tady 120 reprodukcí 70 různých druhů v životní velikosti na deseti hektarech. Máme k dispozici dalších 20 hektarů, kdybychom chtěli v budoucnu expozici rozšířit," řekl ředitel Dino Parku Simão Mateus.

Jako cestování časem

Zvířata z lisované pryskyřice dovezená z Německa jsou rozmístěna podle geologických období, a umožňují tak cestování v čase, od 65 do 300 milionů let před naším letopočtem.

Zvláštní místo je vyhrazeno dvěma pokladům z městečka Lourinha, jejichž ostatky byly nalezeny přímo na místě: je to obrovský lourinhasaurus, čtyřnohý dinosaurus vegetarián s dlouhým krkem a ocasem, a nebezpečný masožravý lourinhanosaurus, který se pohybuje na dvou nohách a má ostré drápy a zuby.

Oba druhy žily koncem jury, asi před 150 miliony let. Portugalsko v té době bylo obrovskou zaplavovanou planinou s tropickým klimatem příhodným pro zachování kostí. "Lourinhá má vlastní druhy dinosaurů, musíme toho využít," říká Mateus.

Předčil očekávání

Děti z lisabonské školky se zastavují před dvěma tyranosaury. Jsou překvapené, bojí se, ale zároveň se smějí před králem predátorů a superhvězdou dinosaurů, který by je dokázal všechny najednou spolknout. Letní sezona by měla potvrdit úspěch parku u veřejnosti, zejména mezi četnými španělskými a francouzskými turisty.

"S návštěvností parku jsme velmi spokojeni. Před jeho otevřením jsme počítali s 200 tisíci návštěvníky za první rok, ale za šest měsíců, nehledě na deštivé počasí, přišlo do parku 175 tisíc lidí. Zvyšuje to turistický ruch v regionu," neskrývá nadšení Mateus.

Zatímco je několik skupin školáků zaměstnáno v laboratoři se zkamenělinami, kde si hrají na paleontology, Filipa Pedrová neví, kam dřív skočit. Tato zaměstnankyně parku nepřestává nadšeným dětem rozdávat bloky kamene, kladívka, rydla a další nástroje geologů.

"Děti milují dinosaury, jsou to záhadná stvoření, která jsou součástí jejich snů. Díky mnoha kresleným seriálům a filmům jsou jejich znalosti obdivuhodné. Je jasné, že se jim park líbí," říká.

Tagy: zahraničí dinosauři Portugalsko tipy na výlet

Zdroje: ČTK,AFP