Vyšetřovatelé vyloučili technickou příčinu srážky letadel na Slovensku

Za čtvrteční tragickou srážkou dvou letadel s parašutisty na Slovensku nestál technický stav letounů. Podle vyšetřovatelů nehody, při níž zemřelo sedm lidí, byla technika v pořádku. Protože stroje nebyly vybaveny černými skříňkami, budou se vyšetřovatelé soustředit hlavně na zkoumání trosek, radarových záznamů a na výpovědi svědků.
"Technickou příčinu jsme vyloučili, máme dostatek důkazů, že technika byla v pořádku," uvedl zástupce leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy Juraj Gyenes. Zároveň popřel dřívější informace slovenských medií, že jedno z letadel L-410 české výrovy mělo být přetížené.
Vyšetřovatelé nehody, ke které došlo na západě země během stoupání strojů ve výšce asi 1200 až 1500 metrů nad zemí, se podle Gyenese zaměří na vliv meteorologických podmínek či chybu pilotů na srážku letounů.
Využijí k tomu také zkoumání trosek strojů, radarové záznamy a výpovědi svědků. Stroje nebyly vybaveny takzvanými černými skřínkami. Gyenes očekává, že výsledky zkoumání by mohly být známé v průběhu jednoho měsíce.
Na palubě letadel bylo dohromady 34 parašutistů a čtyři členové posádek. Nehodu nepřežili všichni čtyři piloti letadel a tři parašutisté.
Většině parašutistů, kteří měli v plánu nácvik hromadného seskoku z výšky čtyř kilometrů, se podařilo zachránit, když po srážce vyskočili z letadel. Mezi přeživšími byl i jeden Čech.
Policie, která v případu zahájila trestní stíhání z obecného ohrožení, dnes informovala, že jeden z parašutistů seskok z letadla nepřežil. Další dva parašutisté zemřeli v troskách jednoho z letounů.
Podle svědků tragičtějším následkům nehody zabránili piloti letadel, kteří se snažili udržet poškozené stroje co nejdéle v letu, aby parašutisté stihli stroje opustit před jejich zřícením na zem.
Hasiči a záchranáři dnes začali s odstraňováním trosek letounů. Oba stroje se zřítily do lesního porostu, jedno z letadel následně začalo hořet.