Na Slovensku se srazila dvě letadla s parašutisty, sedm mrtvých

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 20. 8. 2015 15:07) - Aktuality autor: roj

Na západě Slovenska se u obce Červený Kameň srazila dvě malé transportní letadla s parašutisty na palubě. Chystali se nácvik hromadného seskoku, i proto většina z nich stihla včas vyskočit. Nehodu nepřežilo sedm lidí, 31 jich utrpělo zranění. Za nehodu možná mohlo přetížení jednoho z letadel.

Při pádu zemřelo sedm lidí

Při pádu zemřelo sedm lidí,zdroj: Profimedia.cz

K neštěstí došlo na slovensko-českém pomezí u obce Červený Kameň nedaleko města Ilava. Jedno z letadel se zřítilo do těžko přístupné oblasti sedla Chotuč, druhé spadlo zhruba dva kilometry od obce Červený Kameň. 

Slovenská média informovala, že šlo o stroje L-410 české výroby. Na palubě bylo podle úřadů dohromady 39 lidí.

Mezi oběti tragedie jsou piloti i parašutisté. "V prvním letadle zahynula dvoučlenná posádka, všem parašutistům se podařilo vyskočit. Ve druhém zahynula rovněž dvoučlenná posádka a tři parašutisté," řekl zástupce leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy Juraj Gyenes.

Gyenes podle portálu Topky.sk řekl, že jedno z letadel údajně bylo přetíženo a z toho důvodu náhle kleslo. Zatím není známo, zda tato skutečnost přispěla ke srážce letounů.

"Slyšel jsem náraz a vyběhl jsem před budovu. Viděl jsem, jak jedno z letadel rotuje k zemi a vyskakují z něj parašutisté," řekl jeden ze zaměstnanců obecního úřadu v obci Červený Kameň. Přeživší parašutisté utrpěli podle slovenských medií jen lehká zranění.

Parašutisté měli naplánovaný nácvik seskoku na letecké dny, které byly ohlášeny na nadcházející víkend na letišti Slávnica na západě Slovenska. Organizátoři na webu informovali, že akce se neuskuteční.

Na Slovensku jde v krátké době už o třetí letecké neštěstí. V červenci na východě země havaroval záchranářský vrtulník, v jeho troskách zahynuli pilot a tři záchranáři. Koncem minulého měsíce se na východním Slovensku zřítil i vojenský vrtulník. Nehodu nepřežil pilot, zbylí dva členové posádky utrpěli vážná zranění.

 

Tagy: Slovensko zahraničí letecká doprava sportovní letadlo letecké nehody

Zdroje: ČTK,SME