Výnosy italských a španělských dluhopisů lámou rekordy

- Aktuality autor: Danica Klein

Investoři dnes pokračovali ve výprodeji italských a španělských státních dluhopisů a jejich výnosy stouply na mnohaletá maxima. Výnos italských dluhopisů se splatností deset let se dostal až nad šest procent, maximum za 14 let.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Výnos italského desetiletého dluhopisu se opět přiblížil kritické hranici sedmi procent, nad níž by italská vláda už byla těžko schopna delší dobu financovat obsluhu svého vysokého dluhu. Italský dluh je na 120 procentech hrubého domácího produktu a je v Evropské unii druhý nejvyšší po Řecku.

Strach?

Odpoledne však výnos italského dluhopisu klesl na 5,6 procenta, pod pondělní závěr 5,7 procenta, avšak 0,6 procentního bodu nad úrovní o týden dříve. K jeho poklesu přispěla i hladká aukce italských 12měsíčních pokladničních poukázek za 6,75 miliardy eur.

Investoři se od konce minulého týdne zaměřili na Itálii ve strachu z rozšíření dluhové krize a v obavách z toho, že vládní úsporný plán v rozsahu 40 miliard eur může parlament osekat. Podle analytiků se ale Itálie stala snadným cílem pro ty, kteří se chtějí krýt před případným rozpadem eurozóny.

"V zásadě se domníváme, že Itálie slouží jako likvidní zástupce pro obavy z pádu eura," uvedli podle agentury Reuters analytici investiční banky Credit Suisse First Boston. "Itálie je zemí se zdaleka nejvyšší citlivostí na rostoucí náklady obsluhy dluhu. Toto není situace, kterou si můžeme dovolit delší dobu," řekl Marc Oswald z londýnské firmy Monument Securities.

Termíny nestanovili

Nervozitu na trhu podporují nejednoznačné závěry pondělní schůzky ministrů financí eurozóny. Ti jednali o další pomoci Řecku, konkrétní plán ale nepředložili. Slíbili sice, že zadluženým zemím pomohou, žádné termíny však nestanovili, a schůzka tak nijak nepřispěla ke zklidnění situace na finančních trzích.

Investoři měli naopak zvýšený zájem o bezpečné německé dluhopisy. U dluhopisů "Schatz" s dvouletou splatností výnos klesl až na 1,057 procenta, hluboko pod základní úrok Evropské centrální banky, který je na 1,50 procenta. Odpoledne však německé dluhopisy část růstu ztratily.

Zdroje: ČTK